Pavel Staňa, jeden ze zachránců Libora Mejstříka s ním sice chodil do stejné třídy na základní škole, ale nikdy nebyli přátelé. To se možná letos v červnu změnilo.

„Když jsme k Liborovi přiběhli, všimly jsme si četných zranění na jeho nohách,“ ujal se slova Petr Fišer. V tu chvíli okamžitě volal své mamince, která je zdravotní sestrou. Ta oběma poradila, jak mají co nejlépe pomoci.

„Okamžitě jsme začali zaškrcovat tepny a zvedal nohy, které se váleny ve špíně na kolejišti. Rukou jsme chytili tepnu, abychom zabránili tepennému krvácení a vyčkávali příjezdu záchranné služby,“ popisuje pomoc Liborovi Petr.

V tu chvíli už na místo dorazili policisté. Jeden z nich půjčil chlapcům opasek jako zaškrcovadlo a druhý odešel zařizovat místo pro přistání vrtulníku. Několik minut poté přijela i rychlá záchranná služba. Ta Libora ošetřila a odvezla na přistávací plochu připravenou pro vrtulník, který ho měl dopravit do nemocnice.

Pavel si pamatuje, že ale nebyli jediní, kdo se v krizové situaci snažil pomoci.

„Na místě se nacházelo mnoho dalších lidí, kteří také pomáhali při záchraně Libora Mejstříka. Šlo například o průvodčí z vlaku, která přinesla lékárničku a snažila se pomáhat. V rámci svých možností dělala, co bylo v jejích silách. Dále tam bylo několik lidí, kteří udržovali Libora při vědomí, protože upadal do bezvědomí.“

S Liborem šlo ještě několik dalších kamarádů, kteří ve vypjaté situaci nevěděli, jak zareagovat a pouze přihlíželi.

Několik dní po nehodě přijeli Petrovi s Pavlem poděkovat Liborovi rodiče, kteří se také postarali o jejich nominaci na Cenu Michala Velíška.

„Vůbec jsme nepřemýšleli o celé situaci, ale věděli jsme, že musíme udělat všechno proto, aby přežil,“ dodává Petr Fišer.

Pavel Staňa už jednou lidský život zachránil. V šestnácti letech se jako první ocitl na místě automobilové nehody.

„Šlo o muže, který naboural a utrpěl frakturu lebky. Stalo se to na cestě mezi Chocerady a Vestcem. Zraněný byl v bezvědomí a manipulace s ním byla velice složitá,“ řekl Pavel Staňa. I tento muž díky rychlé první pomoci přežil.

Pavlu Staňovi je 19 let a dnes pracuje ve stavební firmě svého otce a učí děti breakdance, což je jeho velkým koníčkem. Petr studuje v Brně na VUT na fakultě Strojního inženýrství a je mu 22 let.