Proto se žáci osmého ročníku Základní školy Netvořice rozhodli uspořádat v muzeu v Netvořicích výstavu s názvem První jahodář v Čechách Rudolf Strimpl. Výstava, kterou zahájila v pátek 22. května vernisáž, přibližuje život a odkaz tohoto významného člověka a dále vzpomínky pamětníků z tohoto regionu, kteří se pěstováním jahod zabývali.

„Vernisáž byla zahájena programem, na kterém zazněla krásná slavnostní fanfára a dále citace ukázek z díla Jana Morávka, které přiblížily tradice jahodářství v Posázaví. Nechyběl sekt, čerstvé jahody ani jahodový koláč, který upekla děvčata ze školní kuchyně," uvedla ředitelka netvořické základní školy Ludmila Vodehnalová, která nad celým projektem žáků osmé třídy převzala záštitu.

Ludmila Vodehnalová na své žáky pouze dohlížela. V žádném případě do jejich projektu, na který je přivedl Václav Šmerák ze sdružení Mezi řekami, nijak nezasahovala.

„Václav Šmerák se tento rok věnuje tématu Jana Morávka a příští rok by chtěl zasvětit právě Rudolfu Strimplovi. Takže my jsme taková jeho předvoj," zažertovala ředitelka netvořické základní školy.

Ta zároveň vysvětlila, že v projektu jejích žáků nejde ani tak o samotnou osobu Rudolfa Strimpla, i když samozřejmě on byl zakladatelem a tedy původce všeho, ale především o snahu přiblížit tradici jahodářství na Netvořicku.

Hlavní náplní výstavy jsou tedy výpovědi zhruba dvaceti pamětníků nejen z Netvořic, ale i přilehlých obcí. S jejich vyhledáváním jim pomohla Ludmila Vodehnalová. Ze svého dětství si prý pamatuje, kdo jahody pěstoval a na koho by se tedy měli obrátit. Jeden pamětník pak doporučil dalšího, a tak vznikal řetězec, který se postupně rozšířil z Netvořic do Krňan, Břežan či Týnce nad Sázavou, kde žije nejstarší dotazovaný pamětník, devadesátiletý Jiří Borovička. Devadesátku oslaví zanedlouho i další pamětnice, paní Hejná z Netvořic.

„Veškeré rozhovory, které s nimi děti udělaly, jsou prezentovány na výstavě, která potrvá minimálně do konce června. V rámci tohoto projektu vzniká zároveň zajímavý filmový dokument, jehož premiéra se připravuje na září letošního roku," prozradila pedagožka.

Stejně tak jako uspořádání výstavy i film je plně v režii osmáků. A to díky jejich spolužákovi Martinu Fulínovi, jehož velkým koníčkem je filmování, vlastní kvalitní kameru a po ukončení základky by rád studoval na filmové škole.

Zahájení výstavy se podle odhadu Ludmily Vodehnalové zúčastnilo zhruba sedmdesát návštěvníků, mezi kterými nechyběli pozvaní pamětníci, rodiče dětí, které byly do projektu zapojené, členové sdružení Mezi řekami v čele s Václavem Šmerákem, pedagogický sbor školy či obyvatelé Netvořic.

„Děti byly naprosto úžasné. Udivovalo mne, jak se k těm starým lidem chovaly. Ta úcta k jejich stáří, to už se u dnešní mládeže moc nevidí. Děti se k tomu postavily opravdu zodpovědně a profesionálně. Jako dospělí," pochválila na úplný závěr své žáky Ludmila Vodehnalová.

Jedním z propagátorů pěstování jahod v Čechách byl Rudolf Strimpl, správce na dvorci Chlistov v Teletíně na Neveklovsku. Od roku 1896 zde toto ovoce šlechtil a ve velkém začal pěstovat své velkoplodé odrůdy Goliáš na původně neúrodném statku. Díky svým zkušenostem z cest po Americe začal půdu pro jahody, maliny, ostružiny, borůvky zúrodňovat hnojem od dobytka. Autor: Václav Šmerák, sdružení Mezi řekami