Benešov propojila s Týncem nad Sázavou nová stezka pro pěší a kolaře. Že o ní nevíte? No samozřejmě! Žádná taková komunikace zatím neexistuje. Je totiž zatím jen zbožným přáním autora článku.

Myšlenka to ale je, alespoň podle reakcí starostů dotčených obcí, dobrá. „Ještě jsem o tom neslyšel,“ přiznal šéf týnecké radnice Zdeněk Březina a když se dozvěděl, že se zatím jedná jen o ideu, přidal se. „Je to dobrý nápad. Pokud by to bylo v našich silách, přidali bychom se,“ tvrdí.

Právě z Týnce do Benešova denně pendlují stovky lidí. Pracujících i studentů. Pokud by byla cyklostezka, možná by jeli raději než autem či autobusem – na kole. I když by se katastrálně Týnce dílo nejspíš ani netýkalo, právě kvůli svým občanům by do akce město vstoupit mělo. „Přihlásili bychom se
k tomu,“ slíbil Březina.

Stejně kladný postoj projevil starosta Bukovan Miroslav Šiška. A to přes to, že jeho obec část zamýšlené stezky již vybudovala. Mezi Týncem a Bukovany už několik měsíců slouží cyklistům i chodcům stezka dlouhá necelý kilometr. Stála devět milionů korun. Většinu nákladů tvořily dotace. Přes to bude nejspíš hlavní překážkou realizace právě cena. Jestliže přibližně jeden kilometr stál devět milionů, každý si spočítá, kolik by stálo zbývajících deset kilometrů.

Václav Pošmurný, odborný konzultant Obecně prospěšné společnosti Posázaví je i přes současné hospodářské potíže světa stále mírně optimistický. „Myslím, že by se na takový záměr peníze sehnat daly,“ uvedl.

Také benešovský starosta Petr Kouba námět nezavrhuje a připouští, že i jeho město by se k realizaci a zapojení se do ní postavilo čelem. „Zdá se mi to dobré, muselo by se ale využít dotací,“ řekl.

Mnohem blíž k realizaci má však jiná myšlenka. I ta s případnou benešovsko – týneckou stezkou úzce souvisí. S návrhem na vybudování zpevněné stezky pro chodce nebo jezdce na kolech, prozatím alespoň z Benešova ke křižovatce na Konopiště a Pomněnice, přišel před časem Ladislav Hendrych z Benešova.

„Při vycházkách se psem jsem viděl, jak po okraji silnice na Týnec chodí studenti ze zemědělské školy do školního statku v Pomněnicích,“ potvrdil svou všímavost. „Jezdí tudy hodně aut, myslím si, že je to pro děti velmi nebezpečné,“ je přesvědčený Hendrych. Podle starosty Benešova se ale o této komunikaci hovoří nejméně šest let. Jenže město mělo vždy důležitější úkoly.

„Je to ale myšlenka dobrá, cesta by se tam udělat rozhodně měla. Využívali by jí možná nejen studenti, ale také majitelé objektů v zahrádkářské kolonii,“ míní starosta Petr Kouba.

Ladislav Hendrych šel s úvahami ještě dál. Pro vznik chodníku či stezky k pomněnické křižovatce by využil pozemky přiléhající k silnici. „Projednám to s místostarostou a pokusím se to zařadit mezi investiční akce na příští rok,“ slíbil Kouba. „Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad,“ dodal.