Sto tisíc korun. Právě tolik, slibovali v dubnu představitelé Středočeského kraje jako pomoc včelařům, na jejichž chovech se předešlou zimu vyřádila varroáza.
I zdrženlivá nabídka ale měla význam. Peníze byly včelařům k dispozici okamžitě. Nakonec nezůstalo jen u symbolické částky. Zastupitelstvo kraje pomoc navýšilo o další dva miliony.
„Každý včelař, kterému uhynulo včelstvo, mohl požádat přes svou organizaci o finanční pomoc na zakoupení nových včelstev a někteří nabídku skutečně využili,“ informoval ředitel KVS Zdeněk Císař, který původní schůzku úředníků a odborníků v Benešově zorganizoval. Nyní už také ví, že se pomoc kraje včelařům vyplatila. „Zaslouží si to ocenění,“ je přesvědčený.
V celém kraji je podle tajemníka Českého svazu včelařů (ČSV) Miloslava Peroutky 161 základních organizací.
O poskytnutí dotace jich požádalo jen šedesát. Právě to pomohlo ostatním.
„Po rozpočítání peněz, celkem 2,1 milionu korun, jsme podělili 452 včelařů. Na nákup včelstva čerpali dotaci 1020 korun. Dohromady zakoupili 2058 včelstev,“ prozradil tajemník ČSV. „Je to solidní dotace. Částka stačila na úhradu dvou třetin ceny nového včelstva,“ zhodnotil Peroutka.
V celočeském kontextu pomohly různě vysoké dotace krajů k obnově poloviny uhynulých včelstev. I tak jich ale v ČR nyní chybí na 60 tisíc.
V kraji uhynulo kvůli uplynulé mírné zimě více než 15 tisíc včelstev. Na Benešovsku dokonce nejvíc v kraji, téměř 4,5 tisíce.
Pomoci včelařům hodlá i Ministerstvo zemědělství ČR. Právě na tyto peníze nejspíš čekají i někteří včelaři z Benešovska. Podle Miloslava Peroutky ale výše dotace na jedno včelstvo z tohoto zdroje nejspíš nepřesáhne částku pěti set korun na jedno včelstvo.