Co byste rodičům dětí před cestou na dovolenou poradil?

Úplně první rada je ta, aby nezapomínali, že s sebou budou mít děti. To je to nejdůležitější. Vždy je dobře přizpůsobit dovolenou jejich věku. Rodiče by neměli jezdit na dovolenou s dětmi, které nemají základní očkování a to je zhruba do půl roku života dítěte. To by mohlo být dost nebezpečné, protože například nyní je v Rakousku epidemie spalniček. Znám i rodiče, kteří byli s půlročním potomkem v Tunisu, a nic se nepřihodilo.

Co mají dospělí řešit při cestování autem?

Cestování autem na dlouhé vzdálenosti, je namáhavé a pokud je v autě klimatizace, měli by ji rodiče přizpůsobit potřebám dítěte.

Má pitný režim u nejmenších nějaké zásady?

Rodiče by v žádném případě dětem ve velkém horku neměli podávat chlazené nápoje. Vždy je lepší vlažný čaj. Zdravotní potíže při cestách na jih do středomoří nebývají způsobovány nejčastěji infekcí nebo požitím nějakého jídla. Bývají to klasické katary způsobené pitím ledové coly. 

Co vzít na dovolenou za léky?

close Dětský lékař Josef Zemánek. info Zdroj: Deník / Kellner Zdeněk zoom_in S sebou by rodiče měli vzít i léky, třeba na alergie. Takové šlehnutí medusy může vyvolat u dítěte prudkou reakci. Alergickou reakci může způsobit i prach z plážového či pouštního písku. Při zažívacích potížích zase pomůže živočišné uhlí nebo čaje a nápoje dostupné v našich lékárnách. Pozor by měli rodiče dát i na to, co v cizině budou jíst. Nevhodná strava může i u dětí vyvolat zánět žaludku a podráždění žlučníku.

Na co ještě dávat pozor?

V lepších hotelích na africkém pobřeží Středozemního moře podávají i minerálky. Důležité je zjistit jejich složení, a když tam bude více hořčíku, raději ji dětem nedávat. Třeba v Tunisu mají státem schválený obsah hořčíků větší, než u takové šaratice. Z toho mohou mít děti těžký průjem. Nebezpečné může být i sluníčko. V zavazadlech by neměly chybět opalovací prostředky s vysokým faktorem. Rodiče by měli dbát aby děti nechodily tam, kam je to zakázáno. Není to bezdůvodné. Třeba takový trn z mořského ježka zabodnutý do chodidla, může způsobit velké zdravotní komplikace. Lepší je v takovém případě vyhledat lékařskou pomoc.

Je důležité pojištění?

Třídenní hospitalizace může přijít v západní Evropě i na půl milionu korun. To je potřeba si uvědomit, stejně jako to, že lékařská péče je v Česku přece jen na vyšší úrovni než na jih od Evropy.