Důvod, kvůli kterému šli v pátek 26. července pracovníci benešovské radnice domů už v poledne. Tedy o dvě hodiny dřív než běžně poslední pracovní den v týdnu odchází.

Zatímco dopoledne ukazoval teploměr v budově „pouhých" jednatřicet stupňů Celsia, odpoledne se jeho rtuť dokázala vyšplhat až na neuvěřitelných šestatřicet. Vedení radnice tedy rozhodlo, že svým zaměstnancům podá, v souladu se zákoníkem práce pomocnou ruku alespoň tím, že jim v těchto úmorných vedrech zkrátí pracovní dobu. Na plno puštěné větráky v kancelářích sluncem rozehřáté budovy benešovským úředníkům totiž vůbec nepomáhaly.

„Na občany nebude mít toto opatření žádný vliv, jelikož tento den není úředním dnem," uvedla v pátek Soňa Vanhoecke, tisková mluvčí Městského úřadu Benešov s tím, že pokladna bude otevřená do dvanácti hodin, tak jak jsou klienti radnice v tento den zvyklí.

Není to ale poprvé, co byla benešovská radnice nucena kvůli vysokým teplotám zkrátit úřední hodiny. Ke stejnému kroku se její vedení muselo uchýlit i letos v červnu. Tehdy vysoké venkovní teploty zcela vyřadily z provozu klimatizaci serveru a část úřadu tak musela být pro veřejnost uzavřena.

Vyvrcholení tropických teplot předpovídali meteorologové na víkend. V týdnu by se mělo konečně mírně ochladit a tak úředníci, kteří v pátek úderem dvanácté hodiny odcházeli domů pod sprchu nebo k vodě doufali, že po tropické sobotě a neděli budou moct opět usednout do svých už ne snad tolik vyhřátých kanceláří.