Situaci znají samozřejmě i komunální politici. Z vlastní zkušenosti, ale detailně mají stav popsaný i v takzvaném generelu dopravy. Dokument dopodrobna mapuje situaci v Benešově a navrhuje řešení, která mají vést ke zlepšení.

Podle benešovského místostarosty Romana Tichovského se ale opatření navržená v generelu začnou dříve než na sídlišti Bezručova naplňovat v samém centru. Na Masarykově a Malém náměstí. „Postupně se opatření, která umožní vyčistit centrum od aut, budou rozšiřovat do celého města,“ slíbil.

Benešovská radnice na Masarykově náměstí.
Benešov má rozpočtové provizorium. Nemůže proto začínat nové investiční akce

Současně přiznal, že nové pořádky obyvatelé vítat nebudou. V parkování na sídlištích dostanou přednost vozy místních obyvatel. Ani rezidenti však nebudou stát na městských pozemcích zcela zdarma. A ještě víc si připlatí za druhé či třetí auto.

Systém bude založený na tom, že všechny registrační značky aut rezidentů budou v databázi města. A strážníci pak už jen jejím načtením spustí kontrolu zaplacení poplatku. „Nikdo už nebude mít kartičku za sklem a nikdo už nebude muset druhému závidět, že parkuje na místě, kde druhý nesmí,“ vysvětlil Roman Tichovský.

Kácení stromů podél silnice. Ilustrační foto.
Přes Jarkovice neprojedou týden auta ani autobusy. Kvůli kácení stromů

Podle něj v Mělníku, kam si vedení benešovské radnice dojelo pro inspiraci a kde systém už nějaký čas funguje, platí rezident za možnost parkování auta na sídlišti ročně 1200 korun. Podle okolností ale za další auta dokonce až 24 tisíc.