K bezpečnostním kamerám v centru přibudou další dvě, které však budou mít jiný úkol. „Na vjezdu na Masarykovo náměstí z Tyršovy ulice kamera zaznamená registrační značku přijíždějícího auta a na konci jeho výjezd do ulice Pod Brankou,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že v případě, že řidič zaplatí parkovné, kdy do systému kromě peněz vloží i registrační značku svého vozu, nic se mu nestane. Jiné to ale bude, pokud řidič překročí bezplatný časový limit. Aniž by ho kdokoliv stíhal, zastavovat, nebo mu psal, obdrží výzvu k uhrazení pokuty vygenerovanou „chytrým“ systémem.

Parkování zadarmo? Nejspíš půl hodiny

Zmiňovaný bezplatný časový limit bude nejspíš půl hodiny. Benešov si takový benefit pro řidiče vyzkoušel v úseku mezi Jiráskovou s Žižkovou ulicí u autobusového nádraží. „Velmi se to tam osvědčilo. Vizuálně je tam pořád místa k zaparkování dost, přitom za den projede velké množství aut. Časově omezené bezplatné stání v centru zavedeme proto, že nechceme prostor náměstí umrtvit, chceme, aby toto místo žilo,“ připomněl místostarosta.

Tradiční hudební festival Punkrock for Ferdinand v Benešově
Benešovský pivovar se otřásal v základech. Konal se punkový festival

Idea parkovacího systému, v podstatě ale celé dopravy ve městě, vychází z takzvaného generelu dopravy. Jeho součástí je také „doprava v klidu“, tedy parkování. Generel stanovil priority a cestu, kterou se Benešov má vydat ke stavu, kdy silniční provoz nekolabuje a řidiči mají kde zaparkovat.

Rozhodnutí padne během prázdnin

Také proto se vedení radnice pravidelně schází k jednáním se zpracovatelem dokumentace vycházející z generelu. Předmětem posledních schůzek bylo právě parkování na náměstích. Radnice už probrala několik konkrétních návrhů, ale ten nejlepší dosud nevybrala. „Je na nás, abychom stanovili podmínky, jakým systém bude pracovat. Během prázdnin musíme rozhodnout o tom, kolik se kde bude platit, kdo kam bude smět jezdit a třeba i jak dlouhý bude neplacený čas parkování. Už nyní proto také běží výběrové řízení na dodavatele,“ připomněl Roman Tichovský.

VOŠ a SZeŠ Benešov.
Zemědělská škola připravila projekt. Stane se součástí centra odborné excelence

Systém parkování se ale změní v Benešově také mimo samotná centrální náměstí. V ulicích přibudou i mobilní „chytré“ kamery. Kde budou umístěné, zda ve vozidlech strážníků Městské policie Benešov nebo autech externí firmy, rozhodnou komunální politici. Taková „chytrá“ kamera dokáže i za jízdy nasnímat registrační značky zaparkovaných aut a spárovat je se zaplacenou částkou. I z takových kontrol pak půjde neplatičům automaticky výzva k úhradě pokuty za dopravní přestupek.