Nový způsob parkování nahradí stávající, který lze lehce obejít. Efektivita vybírání parkovného totiž dosud závisí na lidském faktoru – fyzické kontrole strážníků městské policie. A vzhledem k tomu, že jen touto částí města každý pracovní den projede na dva tisíce vozidel, je jasné, že městu denně mezi prsty protékají tisíce korun. Od 1. března 2024 by si ale na neplatiče měla posvítit moderní technika. Tu prakticky nebude možné oblafnout.

Automaty nahradí závorový systém

Stávající parkovací automaty nahradí takzvaný závorový systém. Jmenuje se tak, i když na vjezdu ani výjezdu z náměstí žádná závora nebude. „A nebude tam ani žádný turniket, který vydává nebo přijímá parkovací lístky. To by jen komplikovalo plynulost provozu,“ tvrdí benešovský místostarosta Roman Tichovský. Místo závory bude celý systém závislý jen na vjezdové a výjezdové kameře. Řídící jednotka, kde se budou data z kamer zpracovávat, pak pohlídá čas, po který na náměstích vozidlo pobylo. A podle toho spočítá výši parkovného. Dohledu kamer prakticky nebude úniku.

V praxi bude systém fungovat velice jednoduše. Při příjezdu nebude nutné zastavit a vyzvednout parkovací lístek. Řidič před odjezdem z vymezeného prostoru pouze zadá na nových parkovacích terminálech registrační značku svého auta a na stejném místě také zaplatí vypočtenou částku. Pokud z náměstí odjede bez zaplacení, nečeká ho v ulicích Benešova žádná policejní honička. Systém automaticky nahlásí městské policii registrační značku auta a jeho majitel obdrží výzvu k zaplacení pokuty.

První půlhodina zdarma

„Současný parkovací systém nevyhovuje potřebám většiny řidičů, kteří na náměstích parkují krátkodobě, třeba kvůli návštěvě lékaře nebo úřadu. Takové pochůzky se těžko plánují a platit za parkování dopředu není efektivní. Majitele zaparkovaných vozů to dostává do nepříjemných situací, kdy sedí v čekárně u lékaře, parkování jim už vypršelo, ale oni ho nemůžou dojít prodloužit, aby nepřišli o místo ve frontě. Nový systém proto nabízí první půlhodinu zdarma a je založen na tom, že se parkování platí až před odjezdem,“ vysvětlil místostarosta.

Současně připomněl, že novým systémem chce město řidiče motivovat k tomu, aby na náměstích parkovali jen nezbytně nutnou dobu a pak prostor uvolnili dalším motoristům. První půlhodina zdarma není pouhý výmysl komunálních politiků. Kamery, které jsou základem systému, jsou už nyní před koncem roku na svých místech v ulicích Tyršově a Pod Brankou a v rámci testovacího režimu zjistily nejen to, že přes náměstí denně projede 1800 až 2000 vozidel, ale také, že se tam každé z nich v průměru zdrželo 34 minut.

close Parkovací systém zaznamená prostřednictvím kamer registrační značku vozidla na příjezdu a odjezdu a vypočítá výši parkovného. První půlhodina stání ale bude zcela zdarma. info Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner zoom_in I když radnice nyní hovoří o tom, že nový parkovací systém začne sloužit od začátku března, úplně pevně dané to ale není. O termínu rozhodne teprve rada města stejně jako o pravidlech, která stanoví podmínky parkování a to zejména s ohledem na vozidla lidí, kteří na náměstích žijí a také těch, které slouží podnikatelům a těch které zásobují jejich provozovny.