Motto, které má zejména klientům Rehabilitačního ústavu Kladruby pomoci se vyrovnat se svým zdravotním stavem a zvládnout návrat do běžného života. Nyní jim má tento nelehký úkol usnadnit i nově otevřený park s vyhlídkou na Malý a Velký Blaník, kámen Života a socha Naděje, které jsou jeho součástí.

„Kladrubům chyběl symbol a právě tím by se měla stát socha Naděje, vyzařující energii, kterou čerpá z této mystické krajiny a předává ji svým prostřednictvím pacientům a posiluje jejich vůli a naději při léčbě," vysvětlil Josef Hendrych, ředitel kladrubského rehabilitačního ústavu s tím, že s myšlenkou dát ústavu vlastní symbol přišel po své návštěvě lázní v sousedním Německu.

Zhruba před půl druhým rokem navštívil lázně Sibyllenbad v Neualbenreuthu, jejichž symbolem byla socha Sybily vyrobená z plechu. V tu chvíli měl prý pocit, jako kdyby dostal ránu palicí. Okamžitě věděl, že to je symbol, který rehabilitačnímu ústavu chybí.

„My jsme skutečně neměli symbol, o který bychom se mohli opřít. Dneska ho máme," poznamenal spokojeně ředitel RÚ Kladruby, podle kterého nemohla stát socha někde v rohu, ale musela být součástí parku. Stejně jako fontána.

A teď jaká fontána. Tradiční, kterých jsou plné městské parky, se Josefu Hendrichovi vůbec nelíbí a do prostředí Kladrub se asi ani nehodí. Také tentokrát zapracoval osud, trochu i náhoda a Josef Hendrych objevil kámen, který mu padl do oka. Ihned věděl, že je to ten pravý a jediný.

„Když se na něj podíváte, vidíte takové ty žilky. Tu svalovou hmotu, tukovou tkáň. No to je život. A voda když ho obtéká, to je prostě nádhera," nešetřil slovy nadšení ředitel Kladrub.

Spousta lidí si kámen Života už oblíbila, sedí u něho a míní, že je to něco fantastického. Voda, která po jeho stěnách pozvolna stéká, a co teprve když zjistí jeho podstatu. V ten okamžik se jejich pocity ještě umocní.

Park má sloužit nejen klientům rehabilitačního ústavu, ale i jeho zaměstnancům, coby místo kde se mohou uklidnit, odpočinout si či si srovnat své myšlenky. I když jak Josef Hendrych připouští, každý potřebuje něco jiného. Někdo relaxuje nebo rekapituluje svůj život při sportu, jiný při hudbě. Další potřebuje absolutní ticho a samotu. Jiný třeba právě pohled do krajiny nebo na vodu volně stékající po stěnách neopracovaného kamene.

„Takže nemůžeme říct, že každý tam najde jenom to zklidnění mysle, čerpání naděje a energie. Ale doslova a do písmene každý, kdo nějakým způsobem odpočívá, tak získává nějakou rovnováhu, získává nové síly," upozornil ředitel kladrubského ústavu.

Současnou podobu dostal park s vyhlídkou na Malý a Velký Blaník, kamenem Života a sochou Naděje před necelými dvěma měsíci. Nejprve nepřálo kladrubským počasí, tráva nerostla, tak jak by potřebovali, poté bylo velké sucho, kdy travní semeno naopak zasychalo. V neposlední řadě je trochu brzdila i samotná socha. Je vyrobená v Číně a transport dostával vždy nějaká zpoždění. Jednou to byly stávky v docích někde na moři, podruhé povodně v Německu. Tudíž usazení sochy se uskutečnilo až na začátku prázdnin.

„Zvažovali jsme, kdy park oficiálně otevřít. Jestli na podzim nebo teď v okurkové sezóně. Nakonec jsme zvolili 15. srpen. Aby lidé, co nejdříve věděli jaké symboly socha má, co od toho má každý očekávat, a aby měl každý příchozí hned možnost ze sochy Naděje a kamene Života čerpat energii.

Jedním, kdo ve čtvrtek přestřihl pásku a tím slavnostně zahájil fungování parku, byl herec Jan Potměšil, který se v Rehabilitačním ústavu Kladruby před lety také léčil. I pro něj byl nový vzhled areálu velkým překvapením, milým překvapením a řekl, že park se vším, co je jeho součástí je přesně to, co ústavu chybělo.

„Takže jsem rád, že Jan Potměšil, který zažil ono zlomové období ve svém životě, kdy hledal nový styl a smysl života naše úsilí pochválil. On to dovede nejlépe posoudit," zdůraznil Josef Hendrych.

„Tady se léčili tisíce lidí a každý rok branami našeho rehabilitačního ústavu projde zhruba dva tisíce klientů. Ale ani váha těch 1999 pacientů nepřevýší tu jednu celebritu. Takže 1999 bylo spokojených, ale nemají možnost to říct, nikdo se jich na to nezeptá," poznamenal trochu zklamaně ředitel RÚ v návaznosti na zmínku, že v Kladrubech pobýval kromě zmiňovaného Jana Potměšila například i herec Pavel Nový či slovenská zpěvačka Marika Gombitová.

„Byl pozvaný i Pavel Nový nebo čestný host Alexej Pyško. Ale oba se kvůli pracovnímu vytížení museli omluvit," dodal závěrem Josef Hendrych, ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby.