V letních měsících se vám může přihodit, že po návratu z vodních radovánek v mělkých rybnících, kde se vyskytují zároveň ptáci, například kachny a také vodní plži, dostanete takzvanou cerkáriovou dermatitidu.
V žádném případě se nejedná o závažné, či dokonce život ohrožující onemocnění! I tak je ale velmi nepříjemné, především svými symptomy.
Projevuje se jako alergická reakce. Postiženému člověku se na kůži vytvoří vyrážka v podobě červených skvrn nebo puchýřků. K tomuto dochází výhradně na místech, která přišla do kontaktu s vodou. Léčba dermatitidy je symptomatická, ke zmírnění se používají především tekuté pudry, u vnímavějších jedinců antihistaminika (léky proti alergii).
Proč se však tomuhle zánětlivému onemocnění pokožky říká zrovna cerkáriové? A jaký má vztah k vodním plžům?
Cerkárie jsou infekční larvální vývojová stádia motolic. Ty však nemusí nutně napadat jenom skot či ovce, jak je tomu u nejznámější motolice jaterní. Jiné druhy se specializovaly na odlišné zvířecí hostitele, mezi nimiž nechybí právě ani vodní ptáci.
Vývoj těchto ptačích motolic probíhá částečně ve sladkovodních plžích (plovatky, okružáci), z nichž se za teplých a slunečných letních dnů uvolňují mikroskopické cerkárie. Ty mají za úkol nakazit ptactvo sedící na hladině. Zavrtají se jim do kůže, migrují jejich tělem a dospívají.
Ovšem nikdo není dokonalý, a tak se i cerkárie občas zmýlí. Místo do kachny proniknou (penetrují) do kůže člověka, který se v takové vodě koupe. Na tohle, pro ně nepřirozené, prostředí nejsou připravené, a proto záhy hynou. Svou přítomností v těle však mohou působit silnou alergickou reakci, jež se hlásí popsanými příznaky. Nákaza většinou po týdnu odezní bez následků.
Jak se před těmito komplikacemi bránit? Podle odborníků si stačí vybírat ke koupání nezávadné plochy, tedy ty, kde nejsou kachny nebo vodní plži.
Cílený monitoring výskytu infekce (vyšetřování šneků nebo kachen) se ovšem na Benešovsku neprovádí.
„My děláme jen to, co nám nařizuje patřičná vyhláška,“ uvedla Hana Jupová, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální z benešovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice.
Řeč je o předpisu č. 135/2004 Sb., jenž mimo jiné stanovuje ukazatele jakosti vody vhodné ke koupání ve volné přírodě. „V souladu s ní kontrolujeme biologické a chemické vlastnosti, dále ještě výskyt sinic,“ upřesňuje Jupová. Sledování vodních plžů a cerkárií motolic vyhláška nenakazuje ani jinak neupravuje.
Ptačí motolice nehlídá ani Krajská veterinární správa (KVS). „Vyšetřování kachen pravidelně neprovádíme. Pokud si ale někdo požádá, například majitel rybníka či chovatel, není to problém. Dotyčný si ale musí výkon zaplatit,“ informoval ředitel KVS Zdeněk Císař.
Ačkoliv konkrétní zprávy o rozšíření cerkáriové dermatitidy na Benešovsku chybí, není důvod panikařit! Ke koupání si vybírejte vhodné lokality (šneci se vyskytují převážně jen ve stojatých a mírně tekoucích vodách), dodržujte zásady osobní hygieny a v případě problémů navštivte svého lékaře.

autor: TOMÁŠ MACHÁČEK