Dobrodružství a romantiku mohou prožít rodiče s dětmi, kteří se v sobotu vypraví za zlatým pokladem na trať legendárního Posázavského pacifiku.
Historickou vlakovou soupravu potáhne parní lokomotiva vyrobená v roce 1917, kterou železniční znalci důvěrně říkají Čtyřkolák.
Parní vlak projede nejkrásnější trasu Posázavského pacifiku do Týnce nad Sázavou, na níž kromě překrásného okolí železniční tratě vybudované v kaňonu řeky Sázavy s několika tunely a kamennými viadukty mohou cestující z parního vlaku navštívit mnoho kulturních akcí a památek v Posázaví.
„V Jílovém u Prahy rozhodně stojí za návštěvu Regionální muzeum těžby zlata v Čechách. Pro zájemce je připravena i prohlídková trasa ve Zlaté štole sv. Josefa. Po předložení jízdenky na parní vlak je možné získat poloviční slevu na vstupném do muzea a zlaté štoly,“ zve na výlet dozorčí železniční stanice Praha Braník Petr Pavlík. Zájemci o vojenskou techniku zase mohou využít příležitosti a vystoupit v Krhanicích, odkud je to jen kousek do Vojensko-historického muzea v Lešanech kde bude právě v tomto termínu slavnostně zahájena další sezona. Kromě prohlídkových tras je pro návštěvníky připraven i bohatý program s vojenskou tématikou. Ti, kteří si naplánují trasu až do Týnce nad Sázavou, mohou navštívit Týnecký hrad nebo nedalekou zříceninu hradu Zbořený Kostelec.
„Parní vlak bude sestaven z historických vozů třetí třídy s dřevěnými lavicemi a chybět nebude ani bufetový vůz,“ dodává Petr Pavlík s tím, že odjezd parního vlaku z nádraží Braník je v deset hodin, do Jílového dorazí „pára“ dvě minuty po jedenácté: V Krhanicích zastaví souprava ve čtvrt na dvanáct a v Týnci o sedm minut později. Organizátoři upozorňují, že výlet Za zlatým pokladem je určen spíše starším dětem, protože přeprava kočárků by v zaplněných vagónech byla značně komplikovaná.