Hledá proto dotace. O ně má zažádáno, ale rozhodnuto o jejich přidělení zdaleka není.

„Jestli příspěvek na opravu získáme, budeme vědět nejspíš někdy v dubnu," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Pro oslavy vítězství nad fašismem památník bude alespoň v kompletním stavu. Tedy i se dvěma plastikami. Poprvé po třech letech. Jedno z uměleckých děl akademického sochaře Aloise Bučánka totiž ukradli zloději na podzim v roce 2011a nenašlo se.

Druhý artefakt, který zlodějským rukám odolal, nechal pro jistotu ukrýt do depozitáře starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Úvahy města o tom, že zmizelé dílo nahradí plastová replika, ale nakonec vzaly za své a radní dali přednost klasickému kovu. Nikde se ale nenašel model či nákresy původního Bučánkova díla.

„Našel se ale popis díla velmi podobného a právě to jsme nechali vyhotovit," připomněl místostarosta Tomáš Podhola s tím, že do kamenného podkladu prý budou obě plastiky ukotveny tak, aby odolaly i násilí zlodějů. Za restaurátorské práce a zhotovení nové plastiky Benešov zaplatí částku 800 tisíc korun.

Ale město má do budoucna, jak už je uvedeno v počátku článku, v úmyslu celý pomník opravit kompletně.

Jeho kamenné desky totiž zvedají kořeny stromů zasazených příliš blízko. Svůj díl přidaly i povětrnostní vlivy a prach. Ten se usazoval na kameni pomalu zarůstajícím vrstvami lišejníků.

Památník padlým u benešovského gymnázia možná jednou opraven bude. Letos, přesněji k výročí ukončení druhé světové války, se tak ale nestane. Dotace, na které město čeká, totiž dorazí, pokud skutečně dorazí, nejdříve v dubnu.

„Pokud bychom je měli, následovaly by poměrně rozsáhlé práce na obnově památníku," slíbil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Z blízkosti památníku by zmizely stromy a ze země i kořeny, které zapříčinily borcení kamenných bloků. je by čekala dokonalá očista tlakovými myčkami.

„Současně s tím by sbíječky rozbili betonový blok pod pomníkem a ten by nahradil nový, kamenný," dodal místostarosta Benešova Roman Tichovský.