Celá situace je pro Benešov, ale také další zdravotnická zařízení v kraji i celé zemi bezprecedentní zatěžkávací zkouškou. V ní se musejí nemocnice vypořádat s tím, že už žádné posily nepřijdou. Není totiž kam sáhnout. Rezervy nejspíše neexistují, nebo je nemocnice v tíživé situaci dosud nedokázaly objevit.

Zoufale schází personál

Ústav už nezvládá navyšovat počet lůžek pro pacienty pozitivní na covid-19, ale především nemá kde sehnat další personál. Zatím poslední zdravotníky nemocnice „převelela“ v sobotu 27. února z dětského lůžkového oddělení, které uzavřela. Zdravotníci od té doby pracují tam, kde to je nejvíce zapotřebí.

Situaci ještě více komplikují neschopenky, ošetřování člena rodiny či karanténa. Kolik momentálně chybí lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu, však nemocnice nesdělila. „Pracujeme v rámci denního managementu s těmi zaměstnanci, kteří mohou do práce nastoupit. V režimu hromadného postižení osob není nutné řešit absolutní čísla,“ vysvětlil mluvčí.

Nutně soběstačná nemocnice

Nemocnice je podle vyjádření vedení nyní „nuceně soběstačná“. To znamená, že není možné žádné benešovské pacienty, kteří se už nevejdou na vyčleněná lůžka, převážet na jiná zdravotnická pracoviště.

Tak jako v půlce listopadu, kdy z Benešova záchranná služba převážela speciálním velkokapacitním automobilem deset covidových pacientů do pražské Fakultní nemocnice v Motole. „Nikoho už nikam nebudeme převážet,“ odpověděl mluvčí na dotaz Benešovského deníku. „Všichni pacienti i nadále zůstanou v naší péči,“ dodal.

Týká se to rovněž dětí, kterým byla uzavřena lůžková část pediatrie. „Pro děti, které budou vyžadovat hospitalizaci, máme zajištěnu péči v okolních nemocnicích,“ ujistilo veřejnost vedení benešovské nemocnice. Stále platí, že ambulantní péče a pohotovost i novorozenecké oddělení fungují bez omezení.