Kdy jste se poprvé ponořil do studené vody?
V dubnu roku 2011, v lomu u Miličína.

Co vás k tomu přimělo?
Při návštěvě přátel jsme odpoledne při procházce dorazili k tamnímu zatopenému lomu. Jedna z hostitelek byla už tehdy zimním plavcem. Já ale ne. Jenže nabídce, abych si šel také zaplavat, jsem neodolal. Ona plavala, já se topil. Byl to šok, i když voda měla skoro šestnáct stupňů Celsia.

Bylo těžké se odhodlat, nebo se přemlouvat k otužování?
Nebylo. Po miličínské nemilé zkušenosti jsem začal hledat cestu k plavání ve studené vodě bez ohrožení na životě. A vlastní praxí jsem zjistil, že je to naprosto jednoduché.

Bylo zapotřebí, aby vás při tom někdo ze břehu nebo přímo z vody morálně podpořil?
Ne, to ne, i když moje žena Alice se mnou ze začátku k vodě chodila. Asi nechtěla, pokud se stane vdovou, aby se to dozvěděla až z doslechu.

Koupe se vám v ledové vodě lépe samotnému, nebo vám to jde lépe s publikem?
Byť nás mnoho lidí považuje za exhibicionisty, lépe se mi plave bez publika.

Jak často se otužujete?
Super je plavat denně, ale ne vždy to vyjde. Ale pro udržení kondice je třeba se alespoň třikrát týdně do vody ponořit.

A co když přituhne a vodu uzavře led, neodradí vás to od plavání?
Stojatou vodu led přikryje, a tak dojde na prorážení a plavání mezi ledy. Naštěstí je nás v Benešově již docela slušný počet, a tak se na udržení „splavnosti“ koupadel, kam chodíme, střídáme. A když je nejhůře, dojde na Sázavu či na Vltavu.

Co vám otužování přináší?
To je na dlouhé povídání. Ale to hlavní jsou krásné pocity hlavně po plavání. Tělo si při podchlazení vytváří endorfiny, a to v tak velkém množství, že minimálně další tři až čtyři hodiny je pohled na svět a život mnohem veselejší.

Jste i zdravotně odolnější? Často vás i v relativně chladném počasí vídám nalehko oblečeného…
A to je další obrovské plus, které vám zimní plavání přináší. Mnoho virů a bacilů nemá šanci vás potrápit, a když se jim to přeci jenom povede, je to povětšinou jen otázkou pár hodin, než si s nimi tělo poradí.

Jak překonáváte chřipkové epidemie?
Zde to platí také. Pokud se to o vás otře, tak povětšinou jenom okrajově.

Pomáhá vám otužování i duševně? Jak se bráníte epidemii blbosti?
Ano, endorfiny jsou hormony štěstí, a tak v prvních hodinách po plavání vidíte vše velmi optimisticky. Asi začnu plavat těsně před schůzemi benešovského zastupitelstva, tam je to, bohužel, v posledních dvou letech pro duševní zdraví trošku nebezpečné. A epidemie blbosti? Celý problém, a to se netýká jen naší země, je záměnou opravdových elit za pseudoelity. A když je neslušný či nečestný vrcholový politik, jak se asi může chovat běžný občan? A výsledkem je tato epidemie. Jedním z účinných prostředků proti této nákaze může být i zimní plavání. Bohužel tím ale odstraníte jen následky, ale ne příčiny, bohužel…

Doporučil byste otužování i dalším lidem?
Určitě, asi jste jinou odpověď nečekal, že? Ale vážně, výhodou zimního plavání je, že jej může v podstatě provozovat každý, bez ohledu věk. Je to opravdu velmi prosté a jednoduché. Třikrát týdně si zaplavat, začít v létě a udělat si z toho zvyk. Jak uvádějí východní mudrci: zopakuj jednadvacetkrát a stane se z toho pro tebe návyk.

Při koupeli v ledové vodě prý může plavce přepadnout až taková euforie, že na ni doplatí životem, protože se mu nechce z vody. Dostal jste se někdy do nějaké kritické situace?
Ano, může se to stát. To jsou ty potvory, endorfiny. Takovéto trable mne ve vodě nepotkaly, ale v prvních letech zimního plavání se mi stávalo, že jsem ze samé radosti čas ve vodě přehnal. Pak bylo následné dohřátí organismu zpět trošku bolavé.

Od jakého věku se smí člověk otužovat?
Na společných celorepublikových akcích s námi plavou i velmi mladí plavci kolem deseti let.

Má otužování nějaké další věkové nebo zdravotní limity?
Nemá. Paní Černé, asi nejznámější české otužilkyni, je - a snad mi to zveřejnění odpustí - již hodně přes osmdesát let.

Dá se I v Benešově najít vhodná vodní plocha, kde se lze otužovat?
Ano. Máme rádi Koupadla a Konopišťský rybník, dvě námi nejvíce využívaná místa.

Kolikrát jste si už zaplaval pod Národním divadlem při Memoriálu Alfréda Nikódema?
Začínal jsem tam v prosinci roku 2011, a tak u naší Zlaté kapličky jsem loni 26. prosince plaval již posedmé.

Je rozdíl plavat ve Vltavě a na Konopišti?
Vždy je rozdíl mezi plaváním ve stojaté a tekoucí vodě. Vltava je v prosinci, díky kaskádě přehrad, většinou o trochu teplejší. Co se týká opravdu studené vody, tak Sázava je úplně jiná. Například na Silvestra před dvěma lety jsme v Týnci nad Sázavou plavali ve vodě s mínusovou teplotou.

Kolik lidí v Benešově se už pravidelně otužuje?
To přesně nevím. Ale nás, co plaveme celoročně, je již více než patnáct.

Funguje tam nějaký otužilecký klub?
Při tomto počtu o jeho založení již vážně uvažujeme.

Ale veřejné akce přece jen připravujete, že?
V Benešově se zatím koná novoroční společné plavání v Konopišti, v Týnci zase silvestrovské plavání s tamními otužilci. Před týdnem v Sázavě uspořádali již třetí ročník Memoriálu Vladimíra Tupého, jehož hlavním pořadatelem je náš zeť, Michal Pohořelý.

Tomáš Podhola se narodil v roce 1960 v Benešově. Vyučil se fotografem a v roce 1989 získal maturitu na Mistrovské škole fotografické v Praze. Od roku 1990 v tomto oboru, podniká. Je také dlouholetý zastupitel města. Už na konci roku 1989 byl kooptován za Občanské fórum do plenárního zasedání (nyní zastupitelstvo pozm. red.) a rady města. S otužováním začal v létě 2011 v zatopeném lomu v Miličíně.