Žádný mráz jako v Rusku to rozhodně nebyl, přesto to na procházku v bermudách a žabkách nebylo. Jenže právě přes popisované klimatické podmínky se Náklím na Silvestra producírovalo pět právě takhle oděných mužů a jedna dívka.

Jenže žádné sebemrskačství nebo exhibicionismus v tom nehledejte. Právě zmiňovaná šestice ukázala početnému publiku, jak se vypořádat se zimou. Šest místních otužilců vlezlo do ledové řeky a založilo v Týnci tradici silvestrovského plavání.

„Trénujeme třikrát v týdnu," uvedl po plavbě ledovou řekou Milan Onderčanin, jeden z otužilců. „Silvestrovské plavání jsme pojali jako setkání se známými a při tom si zaplavali a tenhle sport dostali ještě více do povědomí Týnečáků," řekl plavec.

Ani laik, který otužilce po výkonu viděl poprvé, nemohl přehlédnout, že se stateční muži i osmnáctiletá dívka po výkonu v teple hospody poněkud chvějí. Vypadalo to, jako by je právě postihla zimnice.

„To je normální reakce těla na snížení teploty," poznamenal Stanislav Janda ml.

„Tělesná teplota ve vodě klesne až ke čtyřiatřiceti stupňům Celsia a svaly se pak stahují a povolují, aby organismus dotáhly na obvyklých sedmatřicet stupňů," přidal vysvětlení Milan Onderčanin s tím, že zima i přes onen třas, mu rozhodně není.

„Je nám teplo," potvrdil Stanislav Gabrhelík a objednal si u obsluhy polévku.

Ani týnečtí otužilci nechyběli na známém Memoriál Alfreda Nikodéma v Praze, na Slovanském ostrově. V únoru je čekají Branické ledy, další plavání ve Vltavě.

Otužilecká sezona začíná na podzim a končí na jaře. Týnečtí vyznavači zimního plavání, Milan Onderčanin, Jiří Masojídek, Stanislav Gabrhelík, Stanislav Janda ml., Martina Jandová a Gustav Svoboda, kteří se sešli poslední den roku 2013 u Sázavy, zatím nemají vlastní klub. Aby se mohli účastnit soutěží, jsou vedeni jako hostující, neregistrovaní sportovci u I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Plavecké otužilecké závody se kdysi konaly také v Konopišťském rybníku. Ledy organizátoři prořezali a vytvořili jakýsi bazén. To je však už dávná minulost.

Nízké teploty a zamrzlou Sázavu zažili loni také otužilci z Týnce. Trénování proto přesunuli na Rabyň, ale tam byla voda podle Milana Onderčanina příliš teplá. Proto vyzkoušeli znovu Sázavu, tentokrát ale nezamrzlý náhon v Krhanicích.

„Nebylo to ideální. Byl tam velký proud a špatně se z náhonu vylézalo," dodal Onderčanin a doporučil všem, kteří chtějí s otužileckým plaváním začít, aby přípravu zahájili už v létě a postupně tělo zvykali na nižší a nižší teploty. „Dobré je také sprchování studenou vodou," připomněl ještě.

Podle něj otužování není sice samospasitelné a v případě virových nemocí neznamená vůči nim úplnou imunitu, ale průběh choroba otužilé tělo zvládá mnohem snáz a podstatně rychleji.

„Za dva dny jsem se z toho dostal," potvrdil Stanislav Gabrhelík.

A vlastně kvůli zdraví se do plavání v ledové vodě dal i Milan Onderčanin. Dechové potíže, které ho před tím trápily, jsou nyní ty tam.