Léta neřešitelnou situaci by mohl nyní zlepšit postup krajské veterinární správy (KVS). O pokrok se pokouší od jara také Benešov. Na odchyt a kastraci vyčlenil 30 tisíc korun.

„Myslím že to běží,“ uvedl včera starosta Benešova Petr Kouba a odkázal na místostarostu Jaroslava Durase. Vzkaz na jeho mobilu ale zůstal bez odezvy.
Podle lidí, kterým není život kočičích bezdomovců lhostejný, se snaha radnice míjí účinkem, proto konají sami.

„Odchytila jsem už sedm koček, vím o dalších dvou, které je třeba vykastrovat,“ uvedla chovatelka. Nepřeje si být jmenována. Má vlastní kočku a tvrdí, že jí jde především o zvířata samotná.

Jejich živelnost jiní jako přínos pro svůj život neberou. Stěžují si, že toulavá zvířata způsobují výkaly nesnesitelný zápach v domech.

Situaci zná i šéf KVS Zdeněk Císař. „Lidé by kočky neměli krmit a už vůbec by se jich neměli dotýkat,“ tvrdí. „Nemoci se mohou přenést i pouhým dotykem,“ varuje a současně odsuzuje regulaci populace trávením. „To je úplně špatně. Nemusí totiž dojít jen k otrávení zvířete, ale jed může pozřít i dítě.“

Důležitá je podle Císaře součinnost města s útulky pro zvířata. Jenže to zase naráží na finanční překážky. Odchyt a jedna kastrace kočky vyjde na 1700 korun. To jsou však finanční náklady, proti léčbě, zanedbatelné.

Na podnět Benešovského deníku přislíbil ředitel KVS Zdeněk Císař zahájení rozhovorů o řešení situace toulavých koček. „Spojím se s radnicí, městskou policií a útulkem,“ řekl.