VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud škeblí z odbahňované nádrže je značně nejistý

Benešov – Může se to zdát jako banalita, možná úplná hloupost. Jenže ve svém důsledku i to může mít neblahé následky. Protože, všechno se vším souvisí. Zdrž na Konopišťském potoku, malá nádrž ohraničená jezem vybudovaným před více než stoletím, jako rezervoár vody pro nedaleký mlýn na Racku, se dočkala odbahnění. 

5.12.2017
SDÍLEJ:

Odbahňování zdrže nad jezem na Konopišťském potoku u Racku.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Investorem prací, které běží už zhruba dva týdny, je Povodí Vltavy. Ve vypuštěné nádrži ale zůstaly škeble. Ne mnoho, ale to, že je škoda každého zbytečně zmařeného života, nejspíš uzná každý.

Při zjištění stavu autor článku oslovil hned ten den, v sobotu po poledni, s žádostí o řešení či vysvětlení situace, Český svaz ochránců přírody Vlašim, Odbor životního prostředí MěÚ Benešov a Povodí Vltavy. „Děkujeme za podnět, věc prověříme ve spolupráci s investorem stavby, Povodím Vltavy,“ odpověděl včera dopoledne šéf OŽP MěÚ Benešov Tomáš Heřmánek.

Akčnější byli po sobotním zavolání na pohotovostní telefon záchranné stanice pracovníci ČSOP Vlašim. „Na upozornění redaktora Benešovského deníku Zdeňka Kellnera byl Záchrannou stanicí pro zraněné živočichy ČSOP Vlašim proveden záchranný transfer škeblí v odbahňované zdrži na Konopišťském potoce, kousek nad obcí Racek,“ napsal zpět do redakce Karel Kříž z ČSOP.

Při prvotní písemné a pak i telefonické informaci autor článku pracovníkům ČSOP sdělil, že z místa, z něhož vypuštěnou nádrž sledoval, bylo vidět zhruba deset škeblí a že další jsou nejspíš dál v prostoru vypuštěné nádrže, kam však bez náležitého vybavení nešlo dojít. „Celkem jsme nalezli sedm živých škeblí rybničních a říčních, a několik mrtvých schránek, svědčících o tom, že populace je pravděpodobně daleko větší,“ upozornil Karel Kříž vedoucí střediska péče o přírodu a krajinu a jednatel ČSOP Vlašim s tím, že ani pracovníci ČSOP se do samotné vypuštěné zdrže pro velkou vrstvu bahna nedostali. „Předpokládáme ale, že zde mohou být další škeble, které se při vypuštění zahrabaly,“ dodal Karel Kříž.

Kde jsou zahrabány, je lehce zjistitelné. Škeble zanechávají viditelnou stopu a tam, kde končí, odpočívají pod tenkou vrstvou bahna. Pak stačí je jen vyjmout. Tak to u škeblí na povrchu udělali také ochranáři a přenesli je pak níž po toku.

Podle mluvčího Povodí Vltavy Hugo Roldána stání podnik při odstraňování sedimentů z toků a nádrží vždy pravidelně monitoruje výskyt vodních živočichů, které je třeba přemístit.
„I v případě Konopištského potoka takto postupujeme a škeble, o kterých píšete, vysbírali a přemístili do vodního toku v neděli 3. listopadu naši zaměstnanci ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny. Pokud by se v průběhu prací objevily další škeble, bude postup stejný,“ dodal Hugo Roldán.

A jaký bude osud dalších, neobjevených a tedy nevysbíraných škeblí po odbahnění nádrže u Racku? Smutný. Sedimenty, pokud nejsou toxické, auta odvezou na pole, kde z nich odteče voda. Pak přijedou zemědělci s pluhy a sjednotí ornici s navezeným materiálem.

Autor: Zdeněk Kellner

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ilustrační foto

Padlý strom přerušil dopravu na hlavní trati z Prahy do Českých Budějovic

Náledí si nevybírá. Dopoledne řidiči opět bourali

Benešovsko - Lehce zledovatělé vozovky na Benešovsku bránily řidičům v plynulé jízdě ve čtvrtek 14. prosince. V dopoledních hodinách většina z nich jela s opatrností a sníženou rychlostí. Ti, kteří nedávali větší pozor nebo nezvládli namrzlé silnice, nakonec skončili v příkopě. Stejně jako řidič kolem osmé hodiny ranní, který se svým vozidlem zakončil jízdu v pangejtu za Postupicemi směrem na Benešov. 

Advent slavili také U kohoutka Sedmipírka

Benešov /FOTOGALERIE/ - Období adventu patří během roku v mateřské škole k těm nejvíc naplněným akcemi. Je to krásné období, kdy se těšíme na Vánoce a děti na Ježíška. S vítáním adventu jsme letos začali o trochu dříve. Ve školkách v Longenově a Na paloučku se uskutečnil koncert pro rodiče a děti Kateřiny Ševidové. Koncert byl krásný, děti tancovaly a společně s Kateřinou zpívaly písničky z pohádek.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Střední Čechy – Přemostění Červeného a Bakovského potoka ve Velvarech na Kladensku, most přes odvodňovací strouhu u obce Klíčany na Praze-východ, dvoumetrový můstek přes meliorační sběrač u Husí Lhoty nedaleko Mladé Boleslavi či necelých pět metrů dlouhý most přes Křenovku v okrajové části Kutné Hory zvané Perštejnec. To jsou mosty Středočeského kraje, které patří k nejhorším.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT