Ocenění, které se uděluje za společenský život v obci.

„Zásluhu na získání stuhy mají všichni obyvatelé Ostrova, kteří přispívají svým přirozeným životem a tím obohacují kulturní život obce," uvedl Pavel Kronus, starosta obce s tím, že v Ostrově mají také dva spolky. Dobrovolný spolek hasičů a klub žen, jejichž vznik a fungování měl také zcela jistě nemalý podíl na tomto úspěchu.

Získání tohoto prestižního ocenění vnímají všichni obyvatelé obce jako odměnu za jejich jednadvacetiletou práci. Možná i proto se do soutěže Vesnice roku zapojili už potřetí. Zatímco v roce 2011 vyhráli diplom za pospolitost a cenu naděje pro živý venkov, o rok později Zlatou cihlu za kapli sv.Jana Nepomuckého a diplom za rozvoj venkovské komunity, letos se dočkali opravdu zasloužené odměny.

„Mimo získané úspěchy v této soutěži jsme v roce 2011 a 2012 obrželi v soutěži Zlatý erb cenu veřejnosti za sledovanost webu," vyzdvihl úspěchy Ostrova Kronus.

Kromě stuhy získala obec také příslib dotace pro rok 2013 v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova ve výši tři sta tisíc korun. Jak s těmito penězi Ostrov naloží Pavel Kronus zatím neví. Určitou představu prý má. Ale definitivně není nic rozhodnuto. S největší pravděpodobností však obnos využijí ve prospěch celé obce a to v rámci rekonstrukce stávajícího kulturního zařízení.

„Tuto soutěž hodnotím jako ukázku života každé obce a jejich občanů. Je zde vidět určitá provázanost obce a lidí. Co se náročnosti týká já osobně si myslím, že to byla z naší strany ukázka přirozenosti života našich občanů," zhodnotil soutěž starosta Ostrova, který v ní vidí jako přínos především to, že si každý občan uvědomí, že ve fungování obce má každý z lidí své místo.

A proč se Ostrov do Vesnice roku už třikrát přihlásil?

Podle slov starosty byla výzvou k prvnímu přihlášení obce v roce 2011 iniciativa nového zastupitelstva. Po první zkušenosti s touto soutěží vznikla aktivita občanů a byla by prý proto škoda se dále neúčastnit.

„A jak je vidět krok to byl správný a za přispění všech občanů se nám daří i nadále," dodal závěrem Pavel Kronus.

Vždyť u grilovaného prasete, piva a zvuků harmoniky se sešla naprosto celá obec. I to je důkaz, že Ostrov získal Modrou stuhu naprosto právem.

Vyhlášení výsledků Vesnice roku 2013 se konalo na krajském úřadě v úterý 25. června.