Už dnes v noci vzplanou ohně na mnoha místech Benešovska. V pohotovosti kvůli pálení čarodějnic budou především profesionální hasiči.

Jinou formu tradice a oslav jara nejen pro své obyvatele chystají na zítřek dvě největší města Benešovska.

V centru Benešova se odehraje obvyklý rituál se stánky a atrakcemi. tentokrát však bude jiný.

„Skoro dvě desetiletí se akce nazývala jarmark. Poslední tři roky byl tento název změněn na Benešovské slavnosti, ale nyní se vracíme k původnímu názvu Benešovský jarmark,“ připomněl místostarosta Tomáš Podhola s tím, že jarmark tím opouští program spojený s rodinou následníka trůnu a vrací se k trhovému a zábavnému způsobu.

Spojitost Benešova a Konopiště a jeho majitelů, Habsburků ale Benešov neopustí. Podle Podholy však město pro takovou akci hledá nový a správnější termín.

„S obnovou tradičního jarmarku chceme odstartovat i jeho novou podobu. Město se v tomto dni nezaplní pouze stánky se zbožím, ale i celodenní zábavou připravenou pro občany všeho věku a rozmanitého kulturního apetitu. Masarykovým náměstím tedy letos zazní klasická dechovka, kapela Pacholata, Ilegal band Ivan Mládek a slovenská kapela No Name,“ uvedl místostarosta.

I když se při Benešovském jarmarku nebude oficiálně připomínat spojení Benešova a habsburského Konopiště, ve městě historie rozhodně chybět nebude.

„Na Malém náměstí vytvoříme pravé středověké tržiště s nabídkou různých, již skoro zapomenutých řemesel a zábavy a v okolních ulicích pak bude probíhat běžný jarmark,“ vysvětlil místostarosta Benešova Tomáš Podhola.

Program na centrálních náměstích organizačně zajišťuje město Benešov a Městské kulturní středisko.