O odstranění reklamy s obří orlicí, poutače na známou minerální vodu, usiluje Český svaz ochránců přírody v Benešově. Nevzhledný a nebezpečný billboard stojí u dálnice D1 v polích u Třemošnice a také u Ostředka. Křídla s reklamním heslem rozpíná orlice také poblíž odpočívadla u Střechova a v Souticích. Minerální kampani nezůstala ušetřena příroda ani u mezinárodní silnice E55 v Miličíně. Rozměrným billboardům většinou vypršela desetiletá lhůta, po níž by měly firmy reklamy odstranit.
„Tato zařízení mohou negativně a nebezpečně působit na své okolí. Bylo mnohokrát dokázáno, že billboardy mají vliv na zvýšení nehodovosti v místech, kde se nacházejí. Mezi další negativní jevy patří ovlivňování okolního prostředí v podobě svého vlivu na tvář krajiny,“ vysvětlil člen ČSOP Vlašim Jakub Hromas s tím, že krajinným rázem ochranáři rozumějí přírodní, kulturní a historickou charakteristiku místa, které je dle zákona o ochraně přírody a krajiny chráněno. Pokud nějaký investor hodlá provést záměr, který by mohl krajinný ráz narušit, je k tomu potřeba souhlas od orgánu ochrany přírody.
Už před deseti lety vedli ekologové řadu správních řízení na povolení k umístění rozměrných reklamních staveb na pozemcích v okolí dálnice D1 či rychlostní silnice E55. Jíž tehdy ochranáři jako účastníci řízení s umístěním billboardu v krajině nesouhlasili. Nakonec došlo k povolení staveb pouze dočasně na deset let s tím, že po této lhůtě budou stavby z krajiny trvale odstraněny. To se však zatím nestalo, majitelé billboardů zvolili mnohdy účinnou taktiku mrtvého brouka. Při tom povolení k dočasnému umístění staveb většinou vypršela už na konci loňského roku.
„Z těchto důvodů nyní účastník předešlých správních řízení, Český svaz ochránců přírody Benešov podává další podněty k odstraňování staveb s reklamou. Ty by měly z naší krajiny zmizet nadobro, protože jejich nové umísťování je mimo jiné také v rozporu se současnou krajskou koncepcí ochrany přírody a krajiny,“ doplnil Jakub Hromas.

KAREL CHLUMEC