„Na ulici zkolaboval osmdesátiletý muž a v jeho bytě zůstal zamčený pes,“ uvedl případ, který dosud v Benešově neřešili, velitel strážníků Luboš Baranec s tím, že se o události strážníci dozvěděli od veterinářky, jíž o uvězněném a po desáté večerní hodině štěkajícím psovi, informovala sousedka onoho seniora.
„Do bytu jsme vstoupit násilím nemohli, protože k tomu nebyly důvody. Podle zákona se tam nenacházelo ani opuštěné ani týrané zvíře. Pes pána stále měl,“ sdělil Baranec.
Příbuzní ani známí majitele psa nebyli schopni se o zvíře postarat. Strážníci se proto vydali do nemocnice, zda psovod svolí, aby do bytu vstoupili po zapůjčení klíčů. To by ovšem se strážníky do bytu musela vstoupit nezúčastněná osoba. Ta se našla, senior byl dokonce i rád, že se strážníci o zvíře postarají. Pak ale vyvstal další problém. Kam umístit psa? Pokud by ho strážníci odvezli do útulku, za jeho krátkodobou ubikaci by pán zaplatil kolem pěti tisíc korun. Na seniora až příliš.
„Veterinář byl ochotný psa krátkodobě a na dobu určitou ubytovat,“ řekl Baranec.
Podobným zařízením ale disponuje podle vedoucího Odboru ŽP Tomáše Heřmánka také město. Využito ale být nemuselo. Mužův kolaps se ukázal jako nepříliš závažný a po ošetření se vrátil domů.
Pokud by se jednalo o delší dobu nemohoucnosti majitele zvířete, řešil by to orgán ochrany zvířat proti týrání. Ten by psa umístil do útulku a náklady vymáhal po chovateli.
„Pokud by docházelo k týrání zvířete, řešili bychom to hned,“ potvrdil Heřmánek s tím, že by v takovém případě pro vstup do zamčeného bytu oslovil i veterináře a policisty.