Drtivá většina středoškoláků a učňů si v těchto dnech užívá klidu a pohody právě končících prázdnin. Pro některé z nich ale tak radostné nejsou. Poslední srpnový týden je čekají opravné zkoušky a míra strachu a obavy se stupňuje.
Včera nastoupili k reparátu studenti a učni ISŠT Benešov.
„Celkem neprospělo nebo nebylo klasifikováno přes padesát žáků,“ uvedla zástupkyně ředitele Jana Fialová. „V polovině září se dostaví složit maturitu deset studentů, a to ze dvou důvodů. Buď nebyli klasifikováni v řádném termínu nebo měli nedostatečnou. Na devět žáků pak čekají učňovské zkoušky,“ dodala.
„Na učení jsem se nedíval, nechal jsem to osudu. Moc dobře to teď se mnou nevypadá,“ přiznal během krátké přestávky jeden z řady zkoušených, který chtěl zůstat v anonymitě. „Pokud projdem, už to tak daleko nenecháme dojít, budeme se víc učit během roku, za ty nervy to nestojí,“ kaje se trojice učňů prvního ročníku.
„Takhle vždycky slibují. Velké procento z nich se nepřipravuje a spoléhá na to, že opravné zkoušky nějak dopadnou. Zrovna tu mám jednoho, který už potřetí opakuje ročník a zase propadá z pěti předmětů. Přiznal, že s učením začal v devět večer a skončil ráno, než šel ke zkouškám,“ uvedl učitel Ladislav Sochůrek.
Také na VOŠ a Střední zemědělské škole v Benešově se kolem čtyř desítek „nešťastníků“ pokouší v těchto dnech o pokračování ve studiu.
„Téměř všichni neprospěli z jednoho předmětu. Největší problémy letos studentům dělala matematika a z odborných předmětů rostlinná a živočišná výroba,“ dodala ředitelka Ivana Dobešová.