Ve středu 2. června totiž Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahajuje v Benešově na silnici I/3 další dvě akce zároveň. Dotknou se především dopravy v Máchově a Konopišťské ulici. Na polovině vozovek tam budou pracovat stavbaři, ve volném jízdním pruhu se bude kyvadlový provoz řídit značkami a semafory.

„Pracovat se bude na opravách dvou mostů přes silnici II/106 na Týnec nad Sázavou a přes III/10614 na Konopiště,“ potvrdil Martin Buček z ŘSD. Oprava je nezbytná, mosty jsou totiž v sedmistupňové škále technického stavu hodnoceny stupni VI – velmi špatný a V – špatný.

Benešov při pohledu ze střechy kostela sv. Anny - Tyršova ulice.
OBRAZEM: Benešov, jak ho neznáte. Pohledy ze střechy kostela sv. Anny

Oba mosty byly uvedeny do provozu na konci 30. let minulého století a v podstatě v původním stavu slouží dodnes. Nejvíce se na jejich stavu podepisuje těžká nákladní doprava. Na nich i pod nimi.

„Oprava mostů bude řešit provizorní zajištění mostních křídel, zajištění spodní stavby kotveným obetonováním a sanaci spodního líce nosné konstrukce poškozené nákladní dopravou nerespektující podjízdnou výšku mostů,“ vysvětlil Buček.

Rekonstrukce silnice II/112 v Domašíně.
Silnice mezi Benešovem a Vlašimí bude neprůjezdná až do konce června

To ale bude pouze předehrou k celkové rekonstrukci mostů nebo stavbě nových. S tím ŘSD počítá v rámci zkapacitnění silnice I/3 mezi okružními křižovatkami Červené Vršky a U Topolu, tedy při stavbě tunelu kolem Konopiště.

Údržba obou mostů teď bude stát ŘSD přes pět milionů. Hotovo by mělo být za tři měsíce, tedy na začátku letošního září. Po dobu stavby nebude provoz na silnici I/3 omezen. „Bude ale uzavřena výjezdová větev ze silnice I/3 do Benešova a Týnce nad Sázavou ze směru od Tábora,“ dodal Martin Buček.