Stejně jako napříkladv Krusičanech, týneckém volebním okrsku číslo 1. Tam v prvních šedesáti minutách dorazilo pouze pět ze 145 zapsaných voličů.

Pouze o pár voličů více ve stejnou dobu odvolilo v benešovském 22. okrsku v Úročnici. Podle zapisovatelky tamní volební komise jich bylo osm z celkových 191.„V obci jsou čtyři lidé v karanténě a ti odvolili už ve středu na benešovském drive-in stanovišti. O přenosnou schránku zatím nikdo z občanů nepožádal,“ potvrdila zapisovatelka.

Stavba okružní křižovatky na Červených Vršcích v Benešově.
Benešovskou křižovatkou se už jezdí, stavba ale skončí později

Žádné davy se nehrnuly do volebních místností ani v Chlístově. V jeho prvním volebním okrsku je na seznamu voličů 310 jmen. Po dvou hodinách hlasování si jich komisaři odškrtli 34, tedy přes desetinu. „Ale hned ve čtrnáct hodin tu na otevření volební místnosti čekalo sedm lidí,“ poznamenala členka chlístovské komise.

Ani obyvatelé Benešovase do volebních místností v prvních hodinách voleb nehrnuli. V okrsku číslo 4, který má tradičně zázemí v Domě dětí a mládeže v Poš-tovní ulici, jich tehdy odvolilo necelých 12 procent.

Online reportáž

Ani ne desetina voličů přišla během prvních sto padesáti minut hlasování k urnám do Základní školy Jiráskova, kde měl základnu benešovský 6. volební okrsek. Ze 519 zapsaných voličů jich hlasovalo tou dobou pětapadesát.

Podle odhadu předsedkyně komise Martiny Mohylové by ovšem mohla být volební účast tentokrát podobná jakov předešlých volbách. „Možná se námto jen zdá, protože lidé sem vstupují po jednom a vypadá to, že pořád přicházejí a nejsou prodlevy,“ hodnotila situaci Mohylová.

Komise za plexisklem

Podle starosty Poříčí nad Sázavou Jana Kratzera jsou tentokrát volby sice jiné než dříve, ale pouze tím, že lidé přicházejí v rouškách a dbá se na hygienická opatření. Bezpečnost ve městě posílili také instalací plexiskel.

„Lidé berou situaci s nadhledem. Humor jim stále zůstává, i přes všechna opatření,“ poznamenal starosta Kratzer s tím, že poříčská komise je tradičně mladá. Obavy z nákazy tam proto nepanují.

Bábovka ilustrační foto
Voliči tentokrát moučník ani řízek neochutnají

Jedno mají současné volby do krajského zastupitelstva společné. Shodli se na tom všichni oslovení komisaři z Benešovska. „Lidé jsou odpovědní, mají roušky, dezinfikují si ruce a dodržují rozestupy. Nikdo nemá s nařízením problémy a všichni ho berou tak, že je to potřeba,“ potvrdila Martina Mohylová, předsedkyně benešovské komise v okrsku číslo 6.