Odpovědi na otázky si můžete přečíst ZDE.

Víte, co to je obecná kriminalita?

Na policistech Skupiny kriminální policie a vyšetřování PČR spočívá hlavní tíha vyhledávání a objasňování zejména závažné trestné činnosti v České republice a plnění úkolů v trestním řízení. Odbor obecné kriminality se specializuje na určité druhy trestné činnosti. Je to například vyhledávání a objasňování násilné trestné činnosti nebo objasňování majetkové trestné činnosti.


Vede také pátrání po osobách a věcech. Její činnost je vymezená trestní zákonem. Policista, který chce pracovat pro kriminální policii, musí být flexibilní a psychicky odolný. Toto povolání neklade nároky jen na samotného policistu, ale i na jeho blízké. Je velmi časově náročné. Policista musí mít minimálně 6 let praxe nejlépe na obvodním oddělení. Poté, co úspěšně projde výběrovým řízením, musí podstoupit operativní kurz, aby získal základní vzdělání pro výkon této práce.


Pro fungování kriminálky je důležitá kolektivní práce. Kriminalisté jsou rozdělení do skupiny pátrání po osobách, věcech, vozidlech, skupiny násilné trestné činnosti, skupiny páchání trestné činnosti mládeže, skupiny majetkové trestné činnosti, protidrogovou skupiny a skupiny zaměřenou na extremismus, jako jsou například anarchisté, nacisté a podobně.


Objasněnost benešovského odboru obecné kriminality se pohybuje do 4. místa úspěšnosti v rámci Středočeského kraje. Policisté „v civilu“ se podílí také na vyšetřování náhlých úmrtí, sebevražd a dopravních nehod s vážnými následky. Vedoucím oddělení je nadporučík Pavel Barták, který dobře svou práci odvádí už přes třicet let.