Do země vtrhly armády pěti „bratrských“ zemí v čele s tou sovětskou a to přineslo především ve velkých městech a zejména v Praze, protesty obyvatel a také oběti na životech.
Při konfrontaci neozbrojených civilistů s po zuby ozbrojenými vojáky s těžkou obrněnou technikou přišlo o život nejvíce lidí právě v období invaze. Civilisté ale umírali i v dalších letech a to zejména při dopravních nehodách s technikou okupačních vojsk.
Za celou dobu „dočasného“ pobytu, který skončil odjezdem posledního transportu se sovětskými vojáky 21. června 1991, zahynulo více než 400 lidí.
Několik tragických událostí se odehrálo také na Benešovsku.
Dolní Kralovice
Do starých Dolních Kralovic před jejich zatopením vodou přehrady Švihov, dorazili Rusové ve středu 21. srpna 1968. Dokládá to také kniha Oběti okupace, Československo 21. 8. – 31. 12. 1968, vydaná Ústavem pro studium totalitních režimů v roce 2008.
Pod pásy ruského tanku tehdy zahynuli dva lidé. Tehdy dvaašedesátiletý Josef Bulík a třiasedmdesátiletá Božena Veselá.
Ani jeden z nich nedostal šanci uniknout smutnému osudu. Seniorka pracovala i tehdy ve vlastní trafice, kterou získal její manžel poté, co během první světové války utrpěl zranění.
Do trafiky u zatáčky na kralovický most paní Veselá často brala i svoji čtyřletou vnučku. Onu středu městečkem na východě Benešovska projížděly směrem na Prahu dlouhé sovětské kolony.
Snacha paní Veselé tchyni přemlouvala, aby dnes zavřela a šla raději domů. To ale paní Veselá odmítla. Nechtěla zklamat své zákazníky. Domů odvedla alespoň svou dceru…
Před polednem se z dlouhého a poměrně ostrého kopce směrem od Bezděkova přiřítil sovětský tank. Obrněnec o hmotnosti čtyřiceti tun dřevěnou stavbu rozdrtil a rozmetal po okolí.
Tank, jak sděluje publikace pak odjel pryč a později se nenašel jediný doklad o tom, že by byl řidič vyšetřován nebo potrestán.
Tužinka
Při nehodě s vozidlem sovětské armády zemřeli také Luděk Pokorný, Martin Vonka a Luděk Hájek, mladí muži ve věku 22 až 25 let. Všichni zahynuli na přeložce státní silnice v Benešově poblíž Tužinky v osobním automobilu.
Kolem osmé hodiny večerní, v pondělí 2. září vůz najel v plné rychlosti zezadu do odstaveného sovětského trajleru, tedy vlečného podvalníku pro převoz těžké techniky.
Podle vyšetřování Veřejné bezpečnosti nehodu u Tužinky zavinil řidič osobního auta. Při tom se smrtelně zranil.
Domašín
Další měsíc, v neděli 20. října zemřel i čtyřiadvacetiletý benešovský rodák Jan Kakos, traktorista Jednotného zemědělského družstva Domašín.
Ten den zamířil na motocyklu na dostihy. Na silnici mezi obcemi Obory a Višňová na Příbramsku dojel a začal předjíždět kolonu sovětských náklaďáků. Na vrcholu stoupání však v protisměru vyjela další sovětská kolona.
Jan se chtěl zařadit zpět do svého jízdního pruhu, ale zachytil o jedno z předjížděných vozidel a havaroval. Zemřel při převozu do nemocnice. Těžce se zranila i jeho spolujezdkyně.
Neveklov
Benešovský deník už dříve zaznamenal i svědectví některých osobností z Benešovska. Žel, některé si své vzpomínky už odnesly do nebe…
Například někdejší senátor a starosta Neveklova Karel Šebek.
Ten Deníku svého času potvrdil, že se okupanti v naší zemi chovali jako sloni v porcelánu.
Autoru článku vyprávěl, že kaplička, která na křižovatce pod kostelem stojí už tři století, sloužila na podzim 1968 ruským regulovčíkům jako ohniště. „V kapličce pálili oheň a ohřívali se u něj,“ potvrdil.
Benešov
Své zážitky z doby před 56 lety má také obyvatel benešovského rodinného domu na rohu Máchovy a Fibichovy ulice Ladislav Hendrych. Celý měsíc mu proti domu stál ruský tank.
„Stál při výjezdu z Benešova na Týnec vpravo před křižovatkou k silnici I/3. Dnes tam stojí bytovka, ale tehdy tam bylo místo. Tank mířil hlavní přímo na náš dům a to nebylo vůbec příjemné,“ tvrdí.
V roce 1968 pracoval Ladislav Hendrych jako řidič autobusu. Na linku Praha – Jílové – Neveklov vyjížděl z nyní už neexistujícího autobusového nádraží na pražské Pankráci.
„Přivezli nám tam z tiskáren noviny a letáky a my řidiči je měli rozvážet dál, na venkov,“ zavzpomínal.
Jenže na výpadovkách z Prahy stály ozbrojené ruské hlídky a kontrolovaly všechna vozidla. I autobusy. Tiskoviny si ale Ladislav Hendrych schoval pod potah sedačky a Rusové nic nenašli. „Jednomu cestujícímu ale v tašce našli šišku salámu a tu mu zabavili,“ dodal pamětník.