Kromě drobných nehod, které odnesly především plechy aut, je na Benešovsku stále v živé paměti dosud poslední tragédie na křižovatce u Struhařova. Při ní přišla o život dvacetiletá studentka vysoké školy. Na konci srpna to budou už dva roky, kdy jako řidička Škody Fabia jela od Vlašimi na Benešov. Chtěla zastavit u tamní nové benzinky. Z hlavní silnice se tam mohla dostat odbočením vlevo už na křižovatce, nebo o 50 metrů dál k Benešovu přes malý můstek. Studentka zvolila druhou možnost. Jenže to už se ke stejnému místu řítil levým jízdním pruhem Mercedes Benz CLS 320 CDI. Těžké německé auto se při nárazu zarylo hluboko do levého boku Fabie a odhodilo lehké vozidlo desítky metrů daleko.

Tragédii připomínal banner

Na smutnou událost zareagoval jako první bezprostředně po ní grafik ze Struhařova Robert Végh. Vyrobil a na zábradlí přímo v křižovatce pověsil banner se smrtkou v kápi a výmluvným alarmujícím textem: „Kolik lidí ještě bude muset umřít, než se tu postaví kruhový objezd?“

Jeho vzkaz brzy zmizel, přesto Robert Végh, který ve Struhařově žije přes dvacet let, situaci dál pozorně sleduje a připomíná, že o stavbě kruháku u Struhařova se mluví už tak dlouho, co tam bydlí.

Změna značení

Úřady pak zareagovaly s určitým zpožděním. „Vzhledem k tomu, že na stejném místě došlo i k další nehodě, navrhli benešovští policisté na místě úpravu dopravního značení tak, aby se stejná událost již neopakovala. V současné době je zde dopravní značení upraveno, a to zákazem odbočení vlevo,“ potvrdila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

 Silnice je opatřena dvojitou plnou čárou. Další nehoda s nejzávažnějšími následky se tam sice už neodehrála, ale řidiči po hlavní silnici II/112, která je rovná a přehledná, jezdí i tímto místem často velmi rychle.

A tak to zůstane nejméně do příštího roku. Krajská správa a údržby silnic Středočeského kraje počítá se stavbou okružní křižovatky, podle Petry Kučerové je ale předpokládaný začátek budování stanoven na rok 2024. „Kvůli přestavbě křižovatky v současné době řešíme přeložky plynu a vypořádáváme pozemky,“ uvedla.

Křižovatka za 45 milionů korun

Stavba okružní křižovatky a oprava silnic v jejím bezprostředním okolí by cestáře měla přijít na zhruba 45 milionů korun. Půjde přitom o dokončení předešlých akcí na silnici II/112, jimiž byly už před třemi roky rekonstrukce vozovky od křižovatky na Myslič a Boušice ke struhařovské křižovatce. A také za ní, až k prvnímu železničnímu přejezdu.

Protože chystaná výstavba nebude jednoduché úrovňové dílo, ale půjde o úpravy vzhledem k terénu výškové a směrové, nestačí cestářům jen stavební povolení. Pro budování musí mít také územní rozhodnutí a vypořádání pozemků. Jejich zajištění je jedním z důvodů, proč se příprava stavby tak vleče. Podle mluvčí krajských cestářů však administrativní příprava díla běží normálně.

„Příprava stavby vyžaduje určitý čas, proto si nemyslím, že by se to nedělo dostatečně rychle,“ dodala.