„Řidiči by si měli být rovni,“ řekl s nadsázkou benešovský místostarosta Roman Tichovský při otázce týkající se dalších dopravních staveb ve městě a jeho blízkém okolí. Jde o to, že při příjezdu od Prahy musí cestou do centra Benešova projet vozidla po celkem čtyřech okružních křižovatkách. „Logicky by proto řidiči měli i od Vlašimi jezdit přes čtyři kruháky,“ řekl místostarosta. Jeho komentář přitom nevychází z pokusu o zábavnou rozprávku, ale ze známých skutečností.

Na příjezdové komunikaci od východu, silnici druhé třídy číslo 112, mají v režii správce komunikace, Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje (KSÚS) brzy přibýt hned tři okružní křižovatky. Platí to, i když ta, která se má stavět jako vůbec první, je od centra Benešova vzdálena necelých pět kilometrů. „Co vím, letos by kraj měl začít stavět kruhák u Struhařova a následně, ale nejspíš až napřesrok, pak také křižovatku v dolní části Vlašimské ulice a kousek dál, u Pařízka,“ připomněl Tichovský s tím, že právě v uvedené ulici město před nedávnem dokončilo kvůli zamýšlenému kruháku budování chodníku k autobusovým zastávkám na samém okraji města.

V plánu je i severovýchodní obchvat Benešova

Kromě velké okružní křižovatky ve spodní části Vlašimské ulice, má investice KSÚS zahrnovat také rekonstrukci mostku přes Benešovský potok a vybudování menšího kruháčku u odbočky k servisu Pařízek. A pak také rekonstrukci povrchu silnice až ke křížení na Boušice a Myslič. Odtud je už povrch až těsně ke křižovatce u Struhařova po rekonstrukci. Popisované změny ale nebudou na silnici 112 poslední. V plánech krajských cestářů je nejen obyvateli Benešova také dlouho očekávaný severovýchodní obchvat města. Ten povede od okružní turbokřižovatky na silnici I/3 na Červených Vršcích podél východního okraje města přes někdejší vojenské cvičiště Kavčín.

Na silnici I/112 se má podle Romana Tichovského napojovat v místech současné křižovatky na Dlouhé Pole. „Plánovaná je tam běžná styková, nikoliv okružní křižovatka. Na Prahu se od Vlašimi pojede po hlavní silnici rovně, do Benešova se bude odbočovat vlevo a přijede se na kruháček k Pařízkovi,“ vysvětlil místostarosta s tím, že tento kruhák bude mít čtyři „fousy“. Jeden z nich zajistí obsluhu Kavčína, druhý rozvojové lokality Sladovka. Podle regulačního plánu bude ta tuto komunikaci navazovat i jihovýchodní obchvat Benešova začínající okružní křižovatkou U Topolu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Od kláštera na zaplněné náměstí. Sázavský masopust o víkendu roztančil město

Sázavský masopust roztančil město a zcela zaplnil náměstí | Video: Richard Karban