V loňském roce zasahovaly profesionální i dobrovolné hasičské jednotky v okrese u 224 požárů. V rodinných domech se červený kohout objevil v sedmnácti případech, devětkrát hořelo v bytech a sedmkrát se oheň objevil v dalších obytných objektech, například chatách.
„Požáry způsobené zazděným trámem v komínu nebo jeho nedostatečným spárováním se objevují ve straších objektech. Vzhledem ke stále častější rekonstrukci takových objektů už výjimečně,“ uvedl vyšetřovatel benešovského Hasičského záchranného sboru Josef Mlíkovský.
Častěji se podle něho však jedná o závadu na elektrospotřebičích nebo nevhodné manipulaci s teplomety.
Občas hasiči také vyjíždějí k domnělému požáru, kdy se plameny objeví nad komínem zaneseným sazemi, jež náhle s velkým světelným i zvukovým efektem vzplanou z důvodu nadměrně roztopeného kotle nebo při zvýšení tahu kouřovodu například z důvodu nárazových poryvů větru.
„Takových výjezdů bylo v poslední době zhruba pět, ale pokud nedošlo k rozšíření ohně mimo komín a k zahoření jiných částí domu, tak událost jako požáry nevyšetřujeme a ani neevidujeme,“ upřesnil vyšetřovatel.
Celkový počet požárů kolísá stále na stejné úrovni, více však hasiče zaměstnávají výjezdy k hořícím vozidlům. Ať už z důvodu technické závady, nehody a nebo úmyslu.
Od začátku letošního roku na Benešovsku hořelo čtyřiapadesátkrát. V šesti případech se jednalo o rodinné domy, dvakrát zásah směřoval do bytů a jednou hořelo v jiném objektu určeném k bydlení.
Letošní počasí přeje menšímu počtu hoření travnatých porostů, než bývá na jaře obvyklé. „Porosty nové trávy zakrývají stařinu, takže výjezdů do terénu není tolik,“ vysvětlil Josef Mlíkovský.

Při požárech komínů zemřeli za pět let v republice tři lidé

Praha/ Každoročně vyhoří desítky domů kvůli špatnému stavu komína. Loni hořelo od komínů dvě stě šedesátkrát.
Zatímco celkový počet požárů v Česku v poslední době stoupá, požárů komínů ubývá. Za poslední roky při nich zemřeli tři lidé, z toho jeden loni. Každý rok se pak kvůli špatnému stavu komínů zraní při požáru okolo dvaceti lidí. Přes nižší počet těchto požárů se škody, které způsobí, nesnižují. Každoročně se pohybují okolo 4,5 miliardy korun.
Požárům komína lze přitom předejít dodržováním několika zásad. „Komíny by neměly stát v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou dřevěné trámy. Topit by se mělo pouze palivem, pro které je komín konstruovaný. Problémem může být i vlhké dřevo, které komín více zanáší sazemi. Nejdůležitější je ale pravidelné čištění komínů a odborná kontrola, kterou majitelům ukládá zákon,“ sdělil tiskový mluvčí hasičů Petr Kopáček.
Počet kontrol závisí na typu používaného paliva a na spotřebiči, který je ke komínu připojen. Někdy stačí kontrola jednou ročně, jindy se musí komíny kontrolovat až šestkrát za rok. „Je důležité mít na paměti, že za stav komínů nese odpovědnost správce či majitel objektu, nikoliv kominík,“ doplnil Kopáček. Pokud hasiči zjistí, že je komín závadný, mohou majiteli udělit i desetitisícové pokuty. ⋌(doh)