Při poslední řádné schůzi zastupitelů 21. září, kdy se měly vydávat desítky změn územního plánu, včetně dvou veledůležitých pro dobudování přivaděče pitné vody, se zastupitelé shodli na jediném – že se neshodnou. Přitom se ke schvalování změn město připravovala téměř tři roky. Rozpory nakonec skončily schůzi už na jejím začátku.

Tento názorový kolaps ale mohl ve svém důsledku přinést i skutečný kolaps Dobrovolného svazku obcí, které přivaděč buduje. A také jeho členů, včetně Benešova.

To v případě, že by se dílo protáhlo a svazek kvůli nesplnění podmínek nemohl vyčerpat dotace, které už částečně prostavěl.

Jenže v pondělí už nebylo po předešlých sporech ani památky. Opozice dokonce vedení města svým způsobem a překvapivě, pochválila.
Jaroslav Klusoň (ČSSD) například uvedl, že jeho strana nemá po vysvětlující schůzi, která se konala minulý týden, proti změnám územního plánu žádné výhrady a pochvaloval si, jak bylo vše, i když trochu později, než mohlo být, dobře vysvětleno. Ve stejném duchu hovořil i Jakub Hostek z opoziční ANO 2011.

„Jejich vyjádření mě potěšilo," zhodnotil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička průběh vydávání, postaru schvalování změn ÚP a celý předešlý incident s předčasně ukončenou schůzí, označil za politováníhodné nedorozumění.

Po vydání změn ÚP, díky nimž bude moci maltský majitel pozemků v sousedství zámeckého parku stavět hotel se 150 pokoji a rezidenční vilkovou čtvrť, už nic nestojí v cestě napojení přivaděče na vodárnu stojící nedaleko někdejšího Motelu Konopiště.