Tou prozatím jedinou odvážnou je Lucie Váňová. Je na mateřské dovolené, je jí 31 let, nekouří ani nepije alkohol. Má dvouletého syna Pavlíka.

Do projektu Hubneme s Benešovským deníkem a Nemocnicí Rudolfa a Stefanie se Lucie přihlásila především ze zdravotních důvodů. Jejím cílem je během 10 měsíců zhubnout, pod vedením zkušené nutriční terapeutky benešovské nemocnice 20 kilogramů.

„Abych se do projektu přihlásila, mi poradila moje kamarádka," potvrdila Lucie. „Myslela jsme si, že stejně nemám šanci, aby mě vybrali. Ale nakonec se podařilo a jsem moc ráda. Zhubnout chci především proto, že se cítím těžká na nohy a celkově se chci cítit dobře," uvedla slečna Váňová.

Lucie měří 165 centimetrů a její nynější váha je 92,6 kilogramů. Obvod pasu má 102 a obvod boků 119 centimetrů.
V úsilí redukovat svou hmotnost o dvacet kilogramů podporuje Lucii také její přítel a další kamarádky.

V minulosti se už snažila nějakých kil zbavit a držela dietu, díky které zhubla 5 až 7 kilogramů. Pak ale otěhotněla a kila šla opět nahoru.

„Kila jsem nabrala během těhotenství a od té doby se mi je už nedaří shodit," přiznala Lucie. „Pokaždé se mi podaří ubrat na váze tak dvě kila a víc nic. Chtěla bych se ale přibližně dostat na svou původní váhu před těhotenstvím, kdy jsem měla devětašedesát kilogramů," vysvětlila Lucie.

Při prvním sezení v nutriční poradně Nemocnice Rudolfa a Stefanie vyplnila slečna Váňová s nutriční terapeutkou vstupní dotazník, probrala rodinou anamnézu, absolvovala vstupní tělesnou analýzu a měření.

„Úvodní konzultace v poradně je obvykle zaměřena na získání informací o klientovi – zdravotní stav, rodinná anamnéza, pohybová aktivita a podobně," uvedla při prvním sezení Tereza Filipová, nutriční terapeutka benešovské nemocnice. „Součástí tohoto sezení bylo i měření na osobní váze s tělesnou analýzou a zjišťována hmotnost, bazální metabolismus, množství tuku a svalů a další nezbytné hodnoty. Slečna Váňová má dle analýzy vysoké hodnoty tělesného tuku a vysoký BMI. Tyto hodnoty se budeme snažit snížit," vysvětlila nutriční terapeutka s tím, že je při snaze o redukci hmotnosti také zapotřebí, aby se mladá žena vyvarovala stresu, který má negativní vliv na její stravování. „Ze vstupního rozhovoru jsem také zjistila, že slečna Lucie málo pije, což se projevilo i na výsledku tělesné analýzy. Bude tedy potřeba nastavit pravidelný pitný režim," sdělila Tereza Filipová.

Prvním úkolem, který Lucie Váňová od nutriční terapeutky dostala, je si po dobu jednoho týdne pečlivě zapisovat co všechno během dne snědla a vypila. Na základě tohoto zaznamenaného jídelníčku pak nutriční terapeutka provede úpravy a změny ve stravování a vytvoří pro Lucii individuální výživový plán. A právě ten jí napomůže k snížení hmotnosti.

Ale nejen to. Celá kúra má i svá úskalí a na ty se s pomocí nutriční terapeutky Lucie dobře připravuje. Dostává i odborné rady, čeho by se měla vyvarovat.

„Ze začátku půjde hubnutí rychle, pak dojte ke zpomalení a pak zase budou kila ubývat rychleji. Díky úpravě jídelníčku se může také stát, že nějaká kila přibydou, ale to je jen počáteční reakce, než si tělo zvykne na jiný režim," přibližuje proces shazování nadváhy Tereza Filipová a znovu připomněla, že je velmi důležité se také vyhnout stresu, který, jak Lucie prozradila, jí brání v přijímání potravy.

„Hladovka hubnutí nepomáhá, jak si někdo může myslet, ale spíše naopak – tělo si začne ukládat zásoby," upozornila Tereza Filipová.

Další sezení čeká na Lucii v listopadu, kdy s nutriční terapeutkou rozeberou její jídelníček a zaměří se na chyby ve stravování. Obdrží také výživový plán, podle kterého se pustí do boje s přebytečnými kily.

Benešovský deník bude znovu u toho. A možná tím přispěje k nabrání odvahy dalším, kteří chtějí se svým zdravím a postavou něco dělat a zatím právě onu odvahu, jako Lucie Váňová, nenašli. Pokud se rozhodněte pro hubnutí s Benešovským deníkem či bez něj, můžete vznést dotazy na nutricni.poradna@hospital-bn.cz
                                                                                                          JANA MUSILOVÁ