Systém door-to-door už řadu let funguje v zemích západní Evropy. Obyvatelé benešovských rodinných domů v dosud neurčené lokalitě získají zdarma modré pytle na papír a žluté na plast. Až je naplní, uloží je před domem a odtud je TS odvezou na třídičku. Komunální odpad by se díky tomu mohl svážel jen jednou za dva týdny. Mělo by ho být totiž méně. „Pokud se to osvědčí, najelo by město na systém door-to-door ve všech lokalitách s rodinnými domy. Bohužel u paneláků to nefunguje,“ tvrdí ředitel Technických služeb Benešov Bohumil Rataj s tím, že cílem je snížení komunálního odpadu a zvýšení toho separovaného.

Odpad bude lépe vytříděný

Od ukládání odpadu do pytlů si TS navíc slibují, že bude čistší, lépe vytříděný. Motivací obyvatel k důslednějšímu třídění a snižování komunálního směsného odpadu by mělo být především to, že se cena, kterou lidé platí, nebude strmě zvyšovat. Chystaný test ale není prvním opatřením, které Benešov hodlá zavést. Už letos totiž popelářské vozy nevyvezou od obydlí občanů žádné jiné nádoby na směsný odpad, pouze ty opatřené logem Technických služeb Benešov o objemu 120 případně 240 litrů.

Se sběrem odpadu door-to-door mají dlouhá léta zkušenost také v Itálii:

| Video: Youtube

Opatření má logický základ. Jedno zaplacené svozové místo může nechat vyvézt pouze jedinou nádobu. A tou je ta v majetku TS Benešov. „Toto opatření zabraňuje tomu, aby někdo nechával vyvézt více popelnic,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský. „Dříve byly popelnice soukromým majetkem toho člověka. Když si někdo pořídil popelnice dvě, popeláři mu je vyvezli. Nyní vyvezou jen popelnici, kterou skutečně zaplatí a to bude ta s logem technických služeb,“ vysvětlil.

Technické služby začaly s čipováním popelnic

Vývoj systému svozu a likvidace komunálního odpadu v Benešově ale zavedením erárních popelnic nekončí. V současné době totiž obyvatelé města platí za odpad 1080 korun na hlavu a rok. To ale stačí pouze na část úhrady skutečných nákladů, které město má. „Ročně to stojí přibližně pětadvacet milionů korun, ale místní poplatky pokryjí jez zhruba třináct milionů korun. Zbytek doplácí město,“ vysvětlil Bohumil Rataj, ředitel Technických služeb Benešov.

V blízké budoucnosti Benešov přejde na platbu vypočítanou podle objemu odpadní nádoby a četnosti jejího vyvážení. Kvůli tomu TS opatří popelnice čipem a díky tomu bude jasné, kolik kdo vyváží odpadu. Zjistí to při vývozu zařízení popelářského vozu. „S čipováním se už začalo,“ potvrdil ředitel TS. „Tento proces bychom chtěli dokončit během letoška. Současně proběhne kontrola softwaru, aby vše fungovalo tak, jak má. Pokud půjde všechno dobře, ke změně bychom přikročili od roku 2025,“ plánuje Bohumil Rataj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Farmářka Kateřina z Krusičan zachraňuje zamilované žáby. Pomáhá rodina i přátelé

Hovoří Kateřina Palečková, iniciátorka záchrany obojživelníků u Krusičan. | Video: Zdeněk Kellner