Ani za tak dlouhou dobu ale někteří lidé nedokázali pochopit princip fungování tohoto zařízení. A to přesto, že je naprosto triviální. Stačí otevřít sklápěcí dvířka a vhodit odpad. Pokud se mu nechce spadnout dolů, stačí ho trochu postrčit, aby se hrdlo neucpalo. Kvůli správnému ukládání odpadu do podzemního kontejneru udělal provozovatel systému odpadového hospodářství, Technické služby Benešov (TS), dokonce osvětu.

Celé je to o lenosti lidí

Přesto se kolem hnízd s podzemními kontejnery, kterých je v Benešově šest, dál povalují odpadky. I když je v nádobách stále dost volného místa. Podle Bohumila Rataje, ředitele Technických služeb Benešov je potřeba pozornost i po tolika letech dál věnovat kontejnerům u paneláku v ulici Karla Nového. „Myslím, že je to celé o lenosti lidí,“ říkal ředitel TS v roce 2017 a stejný názor zopakoval i na konci února 2024. „Kdyby odpad, zejména kartony, roztrhali na části, které otvorem projdou, a pro jistotu je ještě postrčili, nepořádek kolem kontejnerů by nebyl,“ tvrdí.

Olbramovice doma porazily Mezno
Maršovice a Bystřice zničily konkurenci v anketě. Doplní je Olbramovice

Proč u kontejnerů nepořádek vzniká potvrdil například i Petr Střelka, který má u kontejnerů v ulici Karla Nového své obchody. Podnikatel uvedl, že už mnohokrát upozorňoval lidi, že na velký odpad je sběrný dvůr, ne kontejnery s nevelkým otvorem pro vhoz odpadu. „Jsou nepoučitelní,“ řekl k tomu a připomněl, že stačí, když někdo položí tašku vedle vhozu a další člověk se už jen přidá.

Kontejnerová hnízda střeží kamery, letos přibyly další

Neutěšená je situace také poblíž domu s pečovatelskou službou v ulici Marie Kudeříkové. I tam stejně jako jinde podle ředitele TS za nepořádek mohou mohou nejspíš stále stejní lidé. Kvůli vyřešení popisovaného problému město na některá hnízda namířilo kamery a hlídá je. Před nedávnem pak zakoupilo další dva přístroje, které prostor u kontejnerů monitorují. Kamerové záznamy se ukládají v počítačích Městské policie Benešov.

Z hasičského plesu v sokolovně v Pyšelích.
Dobrovolní hasiči v Pyšelích vyměnili zásahové obleky za slavnostní uniformy

Podle velitele strážníků Radka Stulíka patří k nejproblémovějším kontejnerová hnízda v Neumannově ulici na Červených Vršcích a také už uvedené v ulici Marie Kudeříkové i hnízdo v Hodějovského ulici. „Na Červených Vršcích a v ulici Marie Kudeříkové jsme nainstalovali dvě nové kamery, pro něž elektřinu zajišťují malé solární panely,“ uvedl velitel strážníků. Současně ale přiznal, že vzhledem k ročnímu období se akumulátory kamer nestačí plně dobít. Tyto dvě nové kamery jsou na svých místech teprve zhruba měsíc a strážníci dění kolem kontejnerů průběžně vyhodnocují. „Celkově v Benešově střežíme prostřednictví kamer čtyři místa s podzemními kontejnery,“ dodal Stulík.