Části bytového fondu se rozhodla zbavit vlašimská radnice. Byty v necelé desítce panelových domů tak časem změní své majitele. Nájemníci v celkem devatenácti popisných číslech tak budou moci byt, který obývají od města odkoupit. Zásady prodeje bytů už zastupitelé schválili.
„Předmětem prodeje musí být vždy všechny bytové jednotky v konkrétním prodávaném domě. Každý byt nabídneme nejprve oprávněnému nájemci bytu,“ informoval starosta Vlašimi Luděk Jeništa s tím, že byty budou prodány včetně zastavěných pozemků a příslušenství, jakým je například schodiště. Na nemovitostech také nesmí váznout závazky a zástavy.
Že by k prodeji bytových domů došlo ještě v letošním roce se nájemníci obávat nemusí. Radnice musí postupovat v souladu se zákony a učinit nejprve řadu legislativních kroků. Nemovitosti bude nejprve třeba v rámci místního šetření zaměřit, vypracovat podklady pro zápis do katastru, zpracovat znalecké posudky a zejména stanovit nabídkovou cenu. Ta zajímá nájemníky ze všeho nejvíce. Právě cena nabízených bytů je ale zdrojem obav některých skupin nájemníků.
„Nemám našetřené statisíce a asi si nebudu moci koupit byt, ve kterém bydlím, i když je malý. Byt pak i se mnou koupí někdo jiný a s uvolněním nájemného se tak může stát, že nebudu mít na zaplacení a můžu skončit na ulici,“ obává se důchodkyně Růžena, nájemnice přízemního jedna plus jedna. Ani půjčka u banky v jejím případě nic neřeší. „Která banka mi půjčí půl milionu, když beru jen nízký důchod a jsem ve věku, který už není zárukou pro splacení tak vysokého závazku,“ usmívá se nejistě paní Růžena. Peníze na kontě, z nichž by si zajistila trvalé bydlení ve svém nemá proto, že se před lety rozvedla a jako samoživitelka vychovávala tři děti.
„Známe tržní cenu bytů ve Vlašimi a víme za kolik se v současné době byty v panelácích prodávají. Jako prodejci ale zároveň i správci tohoto majetku hledáme kompromis, ideální pomyslnou hranici, která bude přijatelná a do určité míry výhodná pro kupujícího a zároveň přinese potřebné peníze do městského rozpočtu,“ říká Luděk Jeništa a dodává, že utržené peníze z prodeje bytů radnice hodlá investovat do dalšího rozvoje města.
Oceněn bude každý nabízený bytový dům zvlášť a v ceně bytu se projeví hlavně velikost podlahové plochy v poměru všech podlahových ploch v domě. Balkony, lodžie a sklepy, které k bytům náleží budou započteny padesáti procentní cenou. První cenové nabídky k převodu vlastnictví včetně návrhu smlouvy by mohli nájemníci dostat už v lednu. Poté budou mít půl roku na to, aby se rozhodli, zda nabídku přijmou, či nikoliv. „Byty, o které zájemci v zákonné lhůtě neprojeví zájem, zůstanou ve vlastnictví města a o jejich dalším prodeji rozhodné zastupitelstvo,“ doplnil vlašimský starosta. Majetek města tak skončí nejspíš v rukou nových zájemců, kteří se o byty utkají v prodeji obálkovou metodou. „Těm, kteří nabídku ke koupi do šesti měsíců přijmou a uhradí kupní cenu do dalších tří měsíců, poskytneme desetiprocentní slevu z ceny bytu,“ slibují zástupci vedení města.

KAREL CHLUMEC