Po čtyřiceti letech, tedy době, kdy objekt převzalo bezúplatně město Benešov, došlo konečně k jeho celkové obnově. A právě včera celý objekt přestřižením pásky uvedli do provozu starosta Benešova Jaroslav Hlavnička společně s ředitelkou DDM Miladou Rýdlovou.

Sál, v němž se koná velká část pohybových aktivit kroužků DDM se sice prostorově nezvětšil, ale do přistavěné nářaďovny tam odsud zmizely pomůcky. Ty nejen bránily dětem v pohybu, ale dokonce je i ohrožovaly.

„O rekonstrukci se mluvilo možná už pět let. Než se k ní přistoupilo, řešily se jen dílčí stavy, jako byla třeba vlhkost," připomněl vývoj místostarosta Benešova Roman Tichovský.

rávě zřizovatel DDM, město Benešov, byl také investorem celé rekonstrukce. Ta přišla na 11 milionů korun, z čehož devět byla samotná stavba. Před dvěma roky přibyl projekt, ale městu se na sóloakci stále nedostávaly peníze.

„Ty se nakonec našly, když jsme získali prostřednictvím Posázaví dotaci," připomněl místostarosta Benešova.

Akce se ale proti záměrům DDM i města Benešova trochu zdržela. Na vině byla překládka kabelů, kvůli níž rekonstrukce stála tři měsíce.

„Bylo to náročné," zhodnotila přestavbu jednou větou ředitelka DDM Milada Rýdlová.

Dům dětí a mládeže, přes to, že v Poštovní ulici během stavění provoz ustal, své brány zcela nezavřel. Pro děti jeho pracovnice pracovaly dál, i když na jiných místech města.

„V DDM jsme měli jen kancelář a odtud jsme komunikovali s rodiči," uvedla ředitelka DDM.

V hlavním sále DDM si jako první zacvičila či zatančila děvčata z Double DýeM Benešov, což se jeden z šesti tanečních kroužků. Právě jeho členky si vyzkoušely novou, ke kloubům šetrnější odpruženou palubovku.

Vzduch v sále čistí nová vzduchotechnika a zvuk pomáhají tlumit akustické podhledy stropu s moderním osvětlením. Pódium pak uzavírá tmavomodrá sametová opona.

„Máme už domluvená tři divadelní představení pro děti ze základních škol," sdělila Milada Rýdlová.

Do sálu se vejde zhruba sto židlí, které jsou v současné době v péči pracovnic DDM.

„Na jejich nohy lepíme filcové podložky, aby mám židle nepoškrábaly novou podlahu," řekla ředitelka.

Dům dětí a mládeže je ve vlastnictví Benešov od roku 1990. Ročně v něm najde zábavu kolem 1100 dětí od sedmi let. Do DDM ale chodí i dospělí a to do věku zhruba šestadvaceti let. Jedním z největších kroužků DDM je o tem sportovní. Má zhruba 600 dětí.

„Budu ráda, když si přestavbu užijí nejlépe děti, které k nám chodí. Chtěla bych, aby se ji u nás líbilo a aby se ti také něco naučily. Třeba slušnějšímu chování," dodala s úsměvem přání do dalších dnů a let ředitelka DDM Milada Rýdlová.