Dočasným obyvatelem stanice se stalo mládě vydry říční, nalezené u potoka v Pavlovicích. Mladá vydra by ale neměla rozmnožit počet trvale handicapovaných šelem ve vydráriu a měla by se po čase vrátit zpět do volné přírody.

„V neděli dopoledne jsme obdrželi zprávu o této vydře a ihned jsme vrazili na místo. Mládě jsme odchytili a převezli k nám, do stanice," uvedl vedoucí záchranné stanice Stanislav Němec. Pracovníci stanice určili věk mláděte přibližně na tři měsíce.V tomto věku jsou již mláďata vyder schopna přijímat pevnou stravu. Proto jsme ji hned od počátku začali podávat ryby, což je pro ní nejpřirozenější potrava," dodal pracovník záchranné stanice s tím, že prozatím se vydřím přechodným domovem stane speciálně upravené místnost s bazénkem a vyhřívaným pelíškem, kde zůstane než se pro ní podaří najít vhodné umístění nebo bude připravena na vypuštění do volné přírody.

Vydra říční je u nás vyhodnocena jako silně ohrožený druh, proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost její ochraně. Ohrožuje ji silné znečištění vodních toků. Podíl na úbytku její populace mají také rybáři a rybníkáři. Ti vydru považují za škodnou, protože její potravu tvoří převážně ryby. Vydra ale patří mezi zvěř, kterou nelze podle mysliveckého zákona lovit.

„Ve zrekonstruované vlašimské paraZoo máme velké vydrárium, kde je už možno vidět pár vyder, který tvoří samice Bublina a mladý sameček Vydrýsek. Oba svými kousky baví především nejmladší návštěvníky návštěvnické části stanice," připomněl Stanislav Němec.

Karel Chlumec