Není divu. Kabinka totiž prakticky nepotřebuje údržbu. Vše je automatické, a tak není toaleta odkázána na tak častou docházku pověřeného pracovníka a jeho vizuální kontrolu. Množství náplní, tedy jak chemie, tak vody či papíru, hlídají čidlo a jsou tak permanentně doplňovány. Nadstavbovou hodnotou je pak možnost dobíjení mobilních telefonů a dalších chytrých přenosných zařízení. Dobíjení ale, jak mnozí uživatelé smart technologií vědí, chce svůj čas, mnohdy trvá několik desítek minut. Kabinky v chytré toaletě jsou však vybaveny schopností rychlonabíjení, nejsou tedy samozřejmě určeny pro klasické dobíjení telefonu. „Záměrem poskytování takové služby je, že si ten, kdo toaletu využívá, může v tu chvíli vybitý mobil oživit, třeba jen o deset procent,“ vysvětlil mluvčí mluvčí radnice Jan Vachtl.

Toaleta nebyla před rokem do blízkosti dětského hřiště v ulici Martinů umístěna náhodou. „Právě hřiště bylo hlavním důvodem, proč jsme ji nechali umístit právě tam. Šlo nám o to, abychom zamezili znečišťování jeho okolí. Je hojně navštěvováno dětmi, z nichž ne všechny mají v případě nutnosti možnost odskočit si domů,“ poznamenal votický místostarosta Jan Kučera.

Protože se průkopnické WC osvědčilo, město Votice přešlo od jejího dosavadní pronajímání dál. Zařízení si koupilo. Jenže u toho radnice zůstat nechce. Hodlá totiž koupit další dvě „chytré“ kabinky. „Chtěli bychom toaletu umístit na pomezí parkoviště u obchodního domu Penny a autobusového nádraží,“ potvrdil votický místostarosta s tím, že zařízení budou moci používat i hendikepovaní.

V současné době už výrobce ze Zruče nad Sázavou druhé nové zařízení pro Votice dokončuje a kompletuje jeho interiér. Podle dřívějších informací z votické radnice se nový chytrý záchod měl ve městě objevit už začátkem září. Bude to však o něco později. „K jeho instalaci dojde do deseti dnů,“ ujistil včera mluvčí Jan Vachtl.

Krok Votic může být příkladem i pro další města. Třeba v Benešově je akutní nedostatek míst, kam by si jeho návštěvníci mohli v případě potřeby odskočit.

Řeší to zpravidla návštěvou restaurace. Ale když je personál „přistihne“ jen jako uživatele jejich toalety, nebývá daleko k problému. „Samozřejmě že mi vadí, když sem někdo přijde jen na záchod a nenechá tu ani korunu. Vždyť i nás provoz záchodu něco stojí. Platíme uklízečku i nákup čistících prostředků,“ postěžoval si provozovatel jedné z restaurací v centru Benešova, ale jméno uvést nechtěl.

Toaleta v centru kdysi byla, ale bývalá tržnice, kde se nacházela, vzala za své. A místo ní plánovaná toaleta ještě nestojí. Nicméně se s ní počítá., chytrá ale zřejmě nebude „Projekt toalety už existuje, ale bude to nejspíš klasická toaleta,“ uvedl Bohumil Rataj, ředitel TS Benešov, které byly provozovatelem toalet v nyní už zbourané tržnici.

V Týnci nad Sázavou moderní toaleta vznikla v samém centru, konkrétně vedle obchodního domu. „Další dvě může veřejnost využívat poblíž knihovny a v infocentru v týneckém hotelu,“ připomněl místostarosta městě Bedřich Pešan s tím, že instalaci zařízení s chytrými technologiemi zatím Týnec neplánuje.