Počet obyvatel, u nichž je prokázáno onemocnění některou z chorob přenášených klíšťaty, rok od roku vzrůstá. Lidí trpících lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou je však daleko více. Do statistik totiž nejsou započítáni ti, kteří vyšetření u lékaře nepodstoupí, a tudíž se o nákaze nedozvědí.
„Výskyt onemocnění přenášených klíšťaty velmi mírně stoupá. V roce 2006 jich bylo více, než v roce předešlém,“ potvrdila vedoucí benešovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Blanka Kučerová. Jak ale dodala, má na zvýšení počtu nakažených vliv také fakt, že speciální vyšetření, díky větší informovanosti, podstoupí více pacientů.
„Do současné doby byla v letošním roce nahlášena tři onemocnění lymskou boreliózou, ale žádná klíšťová encefalitida. Ta má maximum výskytu na podzim,“ podotkla vedoucí hygienička.
S možností nákazy musí počítat každý, kdo tu a tam vyrazí do přírody, třeba i do městského parku. Ohroženi jsou i ti, kteří mají psa. Z něho se na člověka může klíště lehce přenést.
Benešovsko patří mezi tradiční ohniska nákazy, proto je důležité dbát na prevenci. Po každé procházce v přírodě je třeba bedlivě prohlédnout nejen sebe, ale i domácí mazlíčky.
Pokud už nalezneme klíště přisáté, měli bychom jej co nejdříve odstranit, aby se riziko nákazy snížilo. Ale pozor! Nikdy ne holou rukou, ale pinzetou. Na jeho povrchu jsou totiž borelie a i těmi se můžeme nakazit. Vyndané klíště je nejlepší spláchnout v umyvadle, ale v žádném případě není vhodné ho spalovat. Může totiž prasknout a vzniklým aerosolem může dojít k přenosu.