„Za necelé dva týdny se k očkování přihlásilo téměř osmdesát lidí. To nás opravdu mile překvapilo, protože jsme v naší, už tak dost proočkované obci předpokládali, že dorazí něco kolem dvaceti zájemců,“ potvrdil starosta obce Jan Kratzer. Vakcinaci nakonec podstoupilo 102 osob.

Záměrem přitom bylo poskytnout možnost „doočkování“ starším občanům, pro něž je cestování do Benešova obtížnější.
Očkovací den zorganizovala obec společně s místními dobrovolnými hasiči. Právě před jejich objektem se odehrávaly předvstupní náležitosti. Další pak následovaly v malé garáži zbrojnice.

Tam také docházelo k samotné aplikaci vakcíny. Ve vedlejší velké garáži čekali oočkovaní povinnou čtvrthodinu na to, zda se u nich neprojeví nějaké negativní reakce.

Převažovaly třetí dávky

Pro obyvatele, kteří nejsou schopni se k hasičské zbrojnici dopravit, zajížděla požární dodávka VW Transportér. Mezi takto obslouženými byla také paní Jana. „Jsem moc ráda, že kvůli očkování nemusím do Benešova,“ přiznala seniorka, která si do zbrojnice přišla už pro třetí dávku.

A takových byla v Poříčí většina. Ale k zaregistrovaným patřilo i 15 lidí, pro něž byla aplikace vakcíny proti koronaviru premiérou.

Třeba paní Zdeňku. „Covid jsem měla už třikrát a v rodině jsme si jím prošli všichni včetně mého nemocného tatínka. Nemoc jsme prodělali jen s teplotami a v pohodě. Očkovat se jdu vlastně z donucení, protože potřebuji po mateřské nastoupit do práce. Jinak bych se očkovat nedala,“ přiznala mladá žena.

První dávku má za sebou také například Zdeněk Pazderník. Ten žije s manželkou trvale v jedné z mnoha chat, které v katastru Poříčí stojí.

„Chodím jen na procházky se psem a jednou týdně do obchodu. Jsem stále v pohodě, ale když očkovací tým přijel sem a mám to kousek, řekl jsem si, že se nechám také oočkovat,“ řekl muž a na slova hned reagovala jeho žena: „Já jsem ho k tomu dohnala,“ zasmála se.

Tři štace za den

Mobilní tým přijel do centra Poříčí podpořit také Pavel Pavlík, krajský radní pro oblast zdravotnictví. Potvrdil, že centrální částí Čech křižují celkem čtyři krajské mobilní očkovací týmy a menší zřizují pro očkování v domovech seniorů také očkovací centra krajských nemocnic.

„Stejný tým před dvěma týdny očkoval ve vlašimské zbrojovce Sellier&Bellot a díky dohodě se tam směli oočkovat také obyvatelé města. Přišlo dvě stě osmdesát lidí,“ uvedl radní.

U poříčské zbrojnice postával také Jiří Geissler, koordinátor mobilního očkovacího týmu pro okresy Benešov, Beroun, Příbram, Praha - západ. Připomněl, že akce je prvotně určena pro aplikaci třetích dávek. „Aplikujeme očkovací látku firmy Pfizer/BioNTech, která je uskladněna v mrazáku distribučního centra v benešovské nemocnici. Odtud vakcínu překládáme do naší lednice,“ vysvětlil koordinátor.

„Dnes dopoledne jsme v Poříčí, odpoledne jedeme ještě do Tuchoměřic a večer do Jenče, proto máme nyní větší zásobu, než jindy. Pokaždé si ale s sebou bereme rezervu navíc ve výši zhruba pětiny množství předem domluvených lidí,“ dodal s tím, že mobilní tým tvoří lékařka, zdravotní sestra a také další čtyři administrativní pracovnice.