Očkovat miminka proti TBC hned v porodnici či neočkovat? Hamletovskou otázku řeší všechny matky. V Benešově jsou rodičky téměř za jedno. Své děti očkovat už v porodnici nenechávají.

Je to ale dobře či nikoli? Týnecký pediatr Josef Zemánek je velkým zastáncem očkování. Postoj matek však chápe a navíc ho i schvaluje. „Novorozenci, kromě těch ze sociálně problematických skupin obyvatel, by očkováni být neměli,“ je přesvědčený.

Jeho postoj vychází také ze zkušenosti, kterou na vlastní oči viděl při školení v jedné pražské klinice. Tam naprosto zdravému kojenci aplikovali zdravotníci s vakcínou sice oslabený, přesto virus TBC. A výsledek? Tragický. U miminka vypukla choroba a aby ho zachránili, museli mu lékaři amputovat ruku. „U tak malého človíčka nikdo neví, jak vyvinutý má imunitní systém,“ hájí myšlenku odkladu očkování na pozdější dobu Zemánek.
„Navíc se děťátko nezúčastňuje společenského života ve smyslu setkávání s vrstevníky v jeslích či mateřských školách. Proto je riziko nakažení TBC až do tohoto věku mizivé,“ doplnil.

Právě to také i díky informování zdravotníky vědí rodičky v Benešově. „I proto nyní převládá mezi nimi názor, že je lepší nechat oočkovat dítě hexavakcínou a teprve až po roce proti TBC, i když jim očkování proti tuberkulóze také nabízíme,“ potvrdil ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Milič Řepa a souhlasí s ním i Josef Zemánek. „Je to moderní postoj rodičů,“ řekl.

Kdy tedy očkovat děti proti TBC? „Vhodné je to mezi druhým a třetím rokem dítěte,“ je přesvědčený týnecký lékař.

V případě, že rodiče svolí s oočkováním novorozence proti TBC, nelze okamžitě aplikovat do malého tělíčka ještě další látky zabraňující jiným závažným onemocněním, například pomocí hexavakcíny. „Pokud se nezhojí očkování proti TBC, nelze očkovat hexavakcínou. Znám ale i případy, kdy se to podařilo až v jedenáctém měsíci věku dítěte,“ potvrdil Zemánek.

A právě to může pro dítě znamenat další velká rizika. Hexavakcína má zabránit propuknutí závažných onemocnění jimiž je záškrt, Hemophilus influenze, tetanus, černý kašel, dětská obrna a hepatitida typu B. Podle zdravotní vyhlášky, by se jí měly děti očkovat ve třetím měsíci života.

Tento problém ale zcela zastiňují debaty odborníků nad tím, jak postupovat při přeočkování kolem desátého roku věku dítěte. „Právě u pacientů po desátém roku obecně dochází k nárůstu počtu nemocných,“ vysvětlil Zemánek.

Tuberkulóza v Česku je podle dlouhodobých statistik v české populaci na ústupu. Co ale tento optimismus trochu degraduje je fakt, že se do Česka stěhují i lidé a děti z východu. Ti takovou péči jako je v Česku standardní nepoznali a právě oni tvoří většinu zaznamenaných případů.

Zda očkovat či nikoli, vyřešili už v Rakousku, kde mají s imigranty podobné zkušenosti. Tam děti po desátém roku věku neočkují vůbec.

Možné přetrvávající obavy z nakažení TBC v naší společnosti vycházejí ze zkušeností z období kolem poloviny minulého století. Tehdy se zdravotníci potýkali s léčením TBC u dětí, které nemoc získaly z mléka nakažených krav či koz. „Od té doby veterináři tvrdě zapracovali a takto nakažené zvíře u nás už nenajdete,“ připomněl Zemánek s tím, že v té době bylo ke všemu také více lidí s takzvanou otevřenou formou TBC.