Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři z vlašimské záchranné stanice se chlubí novou syslí populací

Vlašim – Poté, co vlašimští sysli, kterých se v loňském létě ujali v rámci záchranného programu místní ochranáři, úspěšně hibernovali, se malá syslí kolonie zdárně rozrůstá. Ochranáři zjistili nové letošní přírůstky kriticky ohroženého sysla obecného.

18.5.2016
SDÍLEJ:

Syslům se ve vlašimské záchranné stanici daří rozmnožovat.Foto: archiv vlašimské záchranné stanice

„V minulém roce jsme ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR ( AOPK ČR) připravili prostory pro odchov syslů a následně i získali chovné jedince, které jsme přivezli ze Slovenska. Sysli se u nás nejprve přivykali na nové prostředí a pak ulehli k zimnímu spánku. Na zodpovězení otázky, jak se jim vede, jsme pak museli počkat až do jara," uvedla Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Dvaadvacet divokých syslů obecných, kteří počátkem srpna dorazili ze Slovenska do vlašimské záchranné stanice pro zvířata se po úvodní aklimatizaci v novém domově uložilo k půlročnímu zimnímu spánku. Letošní mírnou zimu vlašimští sysli bez obtíží přečkali. Teď už ve voliéře opět pobíhají a jejich ošetřovatelé je mohou pozorovat a tím také kontrolovat. Díky biologickým vlastnostem tohoto druhu však nebylo poměrně dlouho jasné, jak moc si na nový domov zvykli. Syslí mláďata jsou totiž po porodu schována v bezpečí nory a opouští ji až téměř měsíc po narození.

„Spatření mláďat pro nás bylo velkým překvapením. Jsme první v rámci záchranného programu, komu se letos mláďata sysla obecného narodila a je to velký úspěch. Prohání se po voliéře spolu s ostatními. Nebojí se a řádí jako každé mládě. Hrozně rádi baští jablíčka," dodala Jaroslava Syslová.

Sysli ve Vlašimi žijí v rozsáhlé voliéře, kde jsou chráněni před predátory, ale jinak se do chovu téměř nezasahuje. Ošetřovatelé jim nosí především krmení a starají se o vegetaci, aby nepřerůstala. Sysli zde mají klid a evidentně jim svědčí. Pokud se chov bude takto dařit i nadále, mláďata se budou odchytávat a vypouštět zpět do přírody do předem pečlivě vybraných lokalit.

Dle platné legislativy je sysel obecný na území naší republiky řazen mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto realizuje záchranný program tohoto druhu. Ten zahrnuje například monitoring stávajících lokalit výskytu syslů a jednou z aktivit je také polopřirozený odchov sysla obecného v zajetí.

KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení