VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ocení Gentlemany silnic

BENEŠOVSKO - Při nehodě dokáže dispečerka zdravotnické záchranné službys pomocí svědků zahájit asistovanou telefonickou resuscitaci zraněného

8.10.2007
SDÍLEJ:

Operátorky musí denně vyhodnocovat a zvládat krizové situaceFoto: Deník/ Ladislav Jerie

V úterý 9. 10. dopoledne převezmou tři lidé v Benešově od zástupců republikové policie a České pojišťovny ocenění za rozhodnost při kritických situacích na silnicích, které se staly v regionu.
Petr Vosátka a František Richter zachránili život a zdraví tří desítek cestujících v autobuse, jehož řidič za volantem zkolaboval v ulicích Vlašimi. Stalo se to v okamžiku, kdy se neovládané vozidlo vysokou rychlostí řítilo na kruhový objezd.
Další účinnou pomoc poskytla Blanka Šantrůčková, která resuscitovala dvanáctiletého chlapce při srpnové nehodě u Poříčí. K jeho záchraně předtím také přispěla takzvaná asistovaná telefonická resuscitace.
Ve čtvrtek 2. srpna v půl páté odpoledne přijala dispečerka zdravotnického operačního střediska v Benešově Radka Lukešová tísňovou výzvu k dopravní nehodě tří osobních automobilů na silnici E55.
,,Hned po vyslechnutí tísňové výzvy mi bylo jasné, že tentokrát jde o velkou dopravní nehodu. Podle člověka, se kterým jsem mluvila po telefonu, byl na místě větší počet zraněných osob.
Na místo jsme okamžitě poslaly dva sanitní vozy rychlé lékařské pomoci z Benešova, jeden vůz rychlé zdravotnické pomoci z Vlašimi, posádku s lékařem z Říčan a jeden převozový sanitní vůz. O pomoc jsme požádaly i Leteckou zdravotnickou záchrannou službu z Prahy,“ popsala sled událostí dispečerka.
Tím ale práce operátorek na tísňové lince 155 nekončila.
,,Bylo nutné být neustále v kontaktu se svědky, kteří byli na místě nehody. Zjistit, v jak vážném stavu jsou zraněné osoby, a radit lidem okolo, jakým způsobem poskytnout první pomoc do příjezdu zdravotníků.
V uvedeném případě tam byl velký počet lidí s těžkým zraněním včetně dvanáctiletého chlapce, který nedýchal a neměl hmatný puls. Okamžitě jsem zahájila asistovanou resuscitaci po telefonu. Muže, se kterým jsem hovořila po telefonu, jsem instruovala, co vše je třeba pro záchranu života dítěte udělat.
Předával pokyny ostatním, kteří srdeční masáž a dýchání z úst do úst prováděli. Moc bych chtěla tomuto člověku poděkovat, protože na místě byl velký zmatek a on byl schopen organizovat záchranné práce na místě do příjezdu profesionálních složek. Říkal lidem okolo podle mých rad, co mají dělat. Bylo jenom dobře, že v tak vyhrocené situaci zachoval chladnou hlavu,“ konstatovala benešovská zdravotnice Radka Lukešová.
Resuscitace po telefonu trvala několik minut, poté na místo dorazila hlídka z Obvodního oddělení v Čerčanech. Policisté Miroslav Breburda a Martin Havel převzali oživovací pokusy od svědka nehody.
Poté se resuscitace ujala Blanka Šantrůčková, spolucestující z jednoho z aut v koloně před mostem přes Sázavu. Ta poskytovala první pomoc až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
„V republice převzalo za pomoc při dopravních nehodách čestný titul Gentleman silnic na osmnácti místech 25 osob,“ upřesnila mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Související články: "Šest zraněných při nehodě tří aut na I/3 u Poříčí" (2. srpna)

"Zevlování na utrpení lidí záchranáře obtěžuje" (4. srpna)

"Nehoda osobního automobilu a kamionu na silnici I/3" (29. srpna, fotogalerie)

Tisková zpráva ZZS

Ve čtvrtek 2. srpna v 16.33 přijalo operační středisko v Benešově výzvu k dopravní nehodě. Na silnici E55 u Poříčí nad Sázavou havarovaly tři osobní automobily. Z místa jsme odvezli dvě ženy a jednoho muže do nemocnice v Benešově na
chirurgickou ambulanci. Všichni utrpěli vážná zranění, většinou poranění břicha, hrudníku a mnohočetné zlomeniny. Dále jsme dvanáctiletého chlapce s mnohočetným poraněním po úspěšné laické a posléze profesionální resuscitaci převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení v Krči. Chlapce resuscitovali svědci na místě nehody. Po příjezdu pokračovali záchranáři v oživování a obnovili základní životní funkce pacienta. Šestiletou dívenku jsme po ošetření s poraněním hrudníku (lékař u ní měl podezření na pneumotorax - protržení plíce zlomeným žebrem) předali posádce vrtulníku. Ten ji zaintubovanou transportoval do Fakultní nemocnice v Motole. Rychlá lékařská pomoc z Říčan z místa nehody odvezla druhého, devítiletého chlapce s poraněním břicha do nemocnice v Krči na chirurgii.


Tereza Janečková, mluvčí středočeské záchranné služby

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení