Vznikne hned v sousedství kláštera sv. Františka z Assisi. I dříve tohle místo bylo oázou klidu, i když po tamních cestičkách rozjímali jen mniši Řádu sv. Františka. Místo patřilo k votickému klášteru, ale nucený odchod pobožných mužů a centrálně řízený československý průmysl, v rámci Rady vzájemné hospodářské pomoci, postavil do zahrady ticha tři podlouhlé výrobní haly ze železa a betonu národního podniku Tesla.

„Objekty dlouhé zhruba padesát metrů vznikly jen zhruba osm metrů od kláštera,“ připomněl Jan Vachtl, mluvčí radnice.

Votická firma ale nepřežila divoký kapitalismus konce minulého století a o nevyužité, prázdné a chátrající haly nikdo další zájem neměl.

„Za vlastní prostředky Votic, nákladem dva miliony korun, jsme proto tyhle prázdné budovy zbourali a uvolnili místo v další části klášterní zahrady,“ popsal votický starosta Jiří Slavík s tím, že se Votice jejich vlastníkem po odkoupení, staly už před šesti lety.

Přesto objekty někdejší Tesly přece jen pomohou. Železo město prodá do sběru a drť pomůže při opravách městských komunikací.

Po demolici radnice vyhlásila veřejnou soutěž na projekt revitalizace místa na relaxační zónu. Její výhodou bude především to, že návštěvníci prakticky nebudou muset opustit centrum Votic.

Jenže radnice jde v záměru vybudování nového parku ještě o kousek dál. Hned vedle klášterní zahrady je další, dosud nevyužívaný prostor – zámecký park.

Ilustrační foto.
Bezplatné jízdné ve Středočeském kraji je na startu

„Jednáme kvůli tomu s novým vlastníkem zámeckého parku. Naším záměrem je obě plochy spojit a věřím, že jednání dopadnou ke spokojenosti obou stran,“ přeje si starosta Votic.
Tím by ve středu města vznikl skutečně prostor s rozlohou zhruba jeden a půl hektaru vhodný pro odpočinek nejen samotných Votičáků.

Ani propojení dvou areálů do jednoho ale úvahy vedení města nekončí. V případě propojení obou zahrad v v té zámecké mohl dokonce vzniknout amfiteátr. Právě takové zařízení městu, které je vedle Benešova a Vlašimi jedním z tří sídel bývalého velkého okresu Benešov zastupujícího zájmy státu, dosud chybí. Amfiteátr je nejblíž u zámeckého parku ve Vrchotových Janovicích a pak na Konopišti.

Podle Jiřího Slavíka by ale votický amfiteátr mohl najít poměrně široké využití a investice do něj by nebyla zbytečná.

„Pokud amfiteátr propojíme se zázemím kláštera a pokud soukromý investor vybuduje v Novém zámku ubytovací zařízení a restauraci, měl by jiný potenciál, než stejné zařízení ve Vrchotových Janovicích. A i když Votice nejsou žádné velké město, je tu více obyvatel než ve Vrchotových Janovicích a jsou přirozeným centrem pro své okolí,“ dodal starosta Votic Jiří Slavík.

Odpočinek ale lidé mohou najít i v takzvaném Rajském dvoře, což je centrální, nyní už krásně upravený prostor uprostřed rekonstruovaného kláštera sv. Františka z Assisi. Kromě zeleného trávníku tam návštěvníci najdou i vodu tekoucí v betonovém, ale vkusně vybudovaném, designovém korytě. Projekt revitalizace kláštera byl spolufinancován ve výši 90 procent uznatelných nákladů z Regionálního operačního programu EU na komunitní centrum a z poloviny z Ministerstva kultury na muzeum kolektivizace.

Ilustrační foto
Stavět mohou i malé obce