Nedaleko sídla totiž ŘSD opravuje dálnici D1 a kvůli omezením auta znovu směřují přes Ostředek na nově opravenou silnici. Jenže řidiči těžkých aut včetně kamionů a patrových autobusů, ve snaze zkrátit si cestu, sjedou ze značené objížďky na o pár desítek metrů kratší cestu přes Mžížovice.

Tam na ně čeká past v podobě ostré a úzké zatáčky vymezené rodinným domem. Teprve po nájezdu do ní ale zjistí, že tudy to nepůjde. A začnou velké couvací manévry. Na jejich konci je sice „vysvobozené“ vozidlo, ale často také poškozený dům.

„Dochází k tomu každou chvíli. Střechu nám v posledních čtrnácti dnech poškodili dvakrát,“ potvrdil Jaroslav Kocábek, majitel domu v zatáčce. „Když nám někdo poškodí dům, ani nezastaví a ujede,“ dodal.

Proto jeho majetek „zdobí“ u vytrčené části střechy také výstražný trojúhelník. Ani to však nepomáhá. O situaci se dozvěděli i úředníci Silničního správního úřadu Benešov, kteří se společně s policisty a obyvateli sešli včera dopoledne na inkriminovaném místě. „Měli bychom najít trvalé řešení, které by pomohlo situaci i v budoucnu,“ říkal ještě před schůzkou starosta Ostředka Marek Škvor.

Výsledek jednání je hodně důležitý pro celou obec. Dálnice se u Ostředka bude opravovat i napřesrok.

V souvislosti s rekonstrukcí dálnice D1 bude napřesrok znovu, a to až do září, uzavřený podjezd dálnice. Kvůli němu se doprava znovu přesune do obce. Už jednou se to stalo loni. ŘSD tehdy rekonstruovalo most přes dálnici směrem na Sázavu a těžká auta poškodila celý průtah obcí. Teď je silnice opravená. Jak dlouho však vydrží, nikdo neví.

Sešlost, která včera v Mžížovicích jednala, se dohodla na tom, že je potřeba přijmout trvalé dopravní opatření. Tím může být kromě značek například i stavební úprava místa s cílem fyzicky zamezit vjezdu těžkých aut.