Ten při veřejné schůzi dopis odcitoval. A tak se i veřejnost a ostatní zastupitelé znovu dozvěděli, že obyvatelé domu chtěli už loni v listopadu od města koupit 2095 metrů čtverečních půdy za domem.„Seriózní nabídkou žádali o odkoupení pozemku za plnou tržní cenu, ale v dubnu se pak dozvěděli, že město nemá zájem jim pozemek prodat a důvody k tomu jim nebude sdělovat,“ uvedl při schůzi zastupitelstva Zdeněk Zahradníček.

Právě tento vzkaz radnice obyvatele uvedl do velkých obav a nejistoty. Na sousedním soukromém pozemku totiž hodlá stavět jeden z Benešovských podnikatelů další bytový dům a pozemek, o němž se už nejméně půl roku intenzivně diskutuje, potřebuje, aby se vůbec na místo dostal. Nejen kvůli stavění, ale také kvůli přístupu k domu, který by tam chtěl vybudovat. Bez možnosti přístupu se na místo, vzhledem k řadové uliční zástavbě, nelze jinudy dostat.

O pozemek města se obyvatelé z uvedeného bytového domu v Žižkově ulici starají už od roku 1960 a mají z něj i jedinou přístupovou možnost k oběma vchodům.

Pozemek využívají tamní obyvatelé i pro dětský koutek a jakousi relaxační zónu. Je na něm ale i místo pro popelnice a stojí tam i garáže, které patří nejen obyvatelům zmiňovaného domu. Ti se teď bojí především toho, že by pozemek získal investor, který na vedlejší půdě chce stavět.

Jaký další záměr s uvedeným pozemkem město Benešova má, by obyvatelům měl sdělit místostarosta Jiří Švadlena. „My na dopis odpovíme v zákonné lhůtě třiceti dnů. O problému víme, není tam jen jeden podnikatel se záměrem postavit dům, je tam i druhý podnikatel, který tam chce také stavět. Snažíme se to vyřešit pro dobro všech, ale to asi nebude možné,“ řekl místostarosta a prakticky totéž potvrdil při včerejší tiskovce radnice.

O snaze získat pozemky u bytového domu v Žižkově ulici tamními obyvateli informoval Benešovský deník už v polovině března. Tehdy k tomu starosta Benešova Petr Hostek uvedl: „O problému už jsme jednali a chceme, aby se obě strany dohodly.“ Naprosto stejně pak reagoval i na otázku Deníku při včerejší tiskové konferenci.

Současně deklaroval, že jakékoliv rozhodnutí radnice by bylo interpretováno tak, že straní té, nebo oné straně. „V žádném případě nebudeme arbitry, protože tento spor nemá vítěze. Pokud se do toho nechá město vtáhnout, je to jeho prohra. Udělám všechno pro to, aby k tomu nedošlo,“ dodal Petr Hostek.

Odpověď obyvatelům domu v Žižkově ulici by jim z radnice měla přijít do konce příštího týdne.