„Dnes bychom z hlediska našich pozitivních klientů měli ukončit jejich karanténu,“ potvrdil ve čtvrtek 15. října dopoledne ředitel DS Vojkov Vladimír Koníček.

Pozitivní nález nového čínského koronaviru mělo ve vojkovském zámku, kde DS sídlí, ze 112 tamních obyvatel 56 klientů. Drtivá většina o tom podle ředitele ani nevěděla, a prodělala nemoc bezpříznakově. Pět jich však bylo nakonec hospitalizováno.

„Klienti situaci snášejí nadstandardně dobře. Pořád mohou vycházet na procházky do veřejnosti nepřístupného zámeckého parku,“ popsal Vladimír Koníček.

Třeba i proto, že stále funguje telefonické spojení s rodinami a klienti od nich dostávají také balíčky. „Po jejich dezinfekci je předáváme adresátům,“ vysvětlil ředitel.

Na vycházku i v podzimním nečase se vypravují do přilehlé zahrady také někteří klienti DS Jankov. I tam je zákaz návštěv. Obyvatelům domova, jichž je celkově 64, se ale nákaza covidem 19 dosud vyhýbá a infekci nechytil ani nikdo z personálu.

„Nálada v domově je dobrá, s rodinami se naši klienti vidí jen přes skype nebo slyší po telefonu,“ potvrdila ředitelka DS Jankov Drahuše Hlavatá.