„Je to kvůli počítačům a mobilům. Ty odvádějí mladé od dříve běžných koníčků. Dnes mladí nemají chuť máknout. Práce se zvířaty totiž trvá 365 dní v roce. Je to tvrdý koníček. Myslivci mohou jít střílet kdykoliv, my musíme ke zvířatům denně,“ připomněl Josef Škréta, který je organizovaným chovatelem jedenáct let a předsedou v Týnci roky čtyři. Doma pak má hned tři druhy drobného zvířectva - holuby, králíky a slepice. 

Tradice týneckých chovatelských výstav sahá poměrně daleko do minulosti. Vznikla už v roce 1942. Chovatelé původně vystavovali zvířata ve starém Týnci na takzvaném sokoláku, tedy v areálu sportoviště, kde se dnes nacházejí kurty na volejbal a tenis. Vystavovalo se ale také přímo v týneckém hotelu. To když se mezi exponáty objevily také akvarijní rybičky nebo hadi. 

„Pozemek, kde se dnes výstavy v Náklí konají, máme pronajatý od pana Janečka. Udržujeme mu to tady. Je nás na to celkem dvaadvacet,“ doplnil předseda ČSCH Týnec nad Sázavou s tím, že v této organizaci nejsou jen zástupci z Týnce. Přímo z tohoto města jsou vlastně jen dva. Další žijí v okolí – Chrástu, Krusičanech, Netvořicích, Petroupimi, Bukovanech, Boušicích nebo Poříčí nad Sázavou.