„O nový znak a prapor jsme usilovali od roku 2019. Naše žádost ale dlouho ležela na Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Nyní, když se nám je konečně podařilo získat, jsme rádi,“ potvrdil vysokoújezdský starosta Aleš Janda.

Jak potvrdil heraldik a vexilolog Jan Tejkal, znak obce tvoří modrý štít a v něm na zeleném zvýšeném návrší stříbrný kostel s červenými střechami a černými okny.

„Loď kostela převyšuje stříbrná devítihrotá hvězda. V návrší pak kostel doprovázejí dvě stříbrné lipové ratolesti,“ popsal heraldik a vexilolog s tím, že znak obce obsahuje figury vykreslující název obce a její historicko-geografické charakteristiky.

Těmi podle Jana Tejkala jsou jméno Újezd, což se v toponomastické literatuře vykládá jako označení území, které bylo podle starého českého práva vytyčeno pomocí svědků, kteří objetím na koních „ujezdili“, tedy vyznačili hranici nového kusu země. Tento „kus země“ má v návrhu znaku podobu zeleného návrší, které je vyjádřené jako zvýšené - tedy vysoké, což odkazuje na první jméno obce. 

Nechybí kostel a lípy

„V obci je také mimořádně hodnotný, památkově chráněný raně gotický kostel Narození Panny Marie. Výrazná dominanta obce a jejího okolí je reflektována figurami kostela a devítihroté hvězdy, jež představuje jeden z typických mariánských atributů,“ uvedl odborník.

Dále také připomněl, že lípy, zejména památné stromy v místní části Větrově, připomíná dvojice odkloněných lipových ratolestí, přičemž jejich počet koresponduje s počtem částí obce.

Heraldik a vexilolog Jan Tejkal také připomněl význam barev.

„Zlatá (žlutá), zelená, modrá a stříbrná (bílá) jsou barvami venkovské krajiny (lesy, pole, vodoteče); stříbrná (bílá) a červená představují základní tinktury erbu rytířů z Nedvězí a červená, stříbrná (bílá) a modrá zase základní tinktury erbu Žďárských ze Žďáru tzn. erbů, které jsou patrné na náhrobcích v újezdském kostele,“ sdělil s tím, že vlajka obce představuje kombinaci hvězdy a kostela do podoby kříže s lemem, přičemž znakové pole a návrší reflektují barvy dvou horizontálních pruhů.

„List vlajky s poměrem šířky k délce 2:3 tedy tvoří dva vodorovné pruhy, modrý a zelený a bíle lemovaný červený kříž. Ramena kříže jsou široká jednu osminu šířky listu a lem jednu šestnáctinu. V horním žerďovém poli je bílá devíticípá hvězda,“ dodal Jan Tejkal.