„První dva ročníky se odehrály pouze na jaře, ale vzhledem k velkému zájmu a přání samotných cyklistů, jsme přikročili k druhému termínu na podzim,“ uvedl organizátor turistického podniku s tím, že se pohodového výletu účastní pokaždé kolem tří set cyklistů malých, mladých i těch dříve narozených.

O popularitě vyjížďky svědčí i ohlasy ze strany samotných účastníků. „Jedu popáté, trasy jsou opravdu krásné a mají perfektní panoramata,“ prohodil ve chvatu jeden z nich, mladý muž, který se „nemohl“ ani na chvilku zastavit, protože pospíchal za další částí party, která už vyrazila.

Start i cíl Cyklotuláka se tradičně odehrává v cyklozahradě U modré kočky. Jezdce v cíli pak vítá cyklorytíř, který všem předává diplom a uděluj titul Cyklotuláka.

Než na tohoto čestné ocenění jezdci dosáhnou, musí zdolat jednu ze tří připravených tras. Podle její délky je organizátoři nazvali Mléčnou, Zkušenou a Libovou. „Trasy se snažím vést pokaždé jinudy, aby účastníci poznávali okolí Votic a objevovali něco nového a zajímavého. Plánuji je během roku při svých vyjížďkách, ale pokaždé mám velká dilemata, co zařadit a co už, třeba kvůli větší vzdálenosti, musím vynechat,“ přiznal Luboš Mudra s tím, že právě propagace okolí města byla oním spouštěcím impulsem k zorganizování nyní již hodně populární cykloturistické akce. „Jsem ale také hodně rád, když se lidé, kteří mají cyklistiku, jako opravdu hezkého koníčka, opakovaně potkávají, nebo naopak poznávají další sobě podobné,“ míní votický rodák. 

Základem každého Cyklotuláka je tak, jako při dálkových pochodech pěších turistů, posbírat razítka na kontrolních bodech. Ty najdou účastníci i díky cyklomapě nazvané Votická kopretina, která má čerstvě nové, aktualizované vydání. Každá z tras má i několik občerstvovacích míst v podobě restaurací, jejichž provozovatelé se do nyní už masové akce, také zapojili. Samotný Luboš Mudra v den konání Cyklotuláka na trasy většinou nevyjíždí. Když mu ale při organizačních povinnostech nakonec zbyde čas, do terénu také zamíří a vychutná si i atmosféru s dalšími, většinou ale už dost opožděnými účastníky.